Поврзи се со нас

Вести

Интервју Ѓорѓи Нешкоски, актер: “Секоја улога е нов свет што треба да се осознае”

Објавено

на

ggГостивар го познава како омилениот глумец. Самиот за себе вели дека е „заразен од мирисот на театарската прашина“ , а секоја нова улога ја гледа како голем предизвик.  За читателите на Гостиварпрес разговаравме со нашиот гостиварец Ѓорѓи Нешкоски, актер со диплома од Факултетот за драмски уметности во Скопје, вработен во Тетовскиот театар и главна фаца на Театар Дунек, театарска група која ја држи во живот театарската сцена во Гостивар. Зад себе има бројни улоги со кои успеал и да ја насмее и да ја расплаче публиката. Во ова интервју прочитајте што Ѓорѓи вели за магијата на актерството, за работата со деца, но и за глумењето во вистинскиот живот…

 

Да се присетиме на првиот пат кога стапнавте на театарската сцена пред публика, но и на најтешката улога што до сега ја имате одиграно.

Бев многу мал, 5 или 6 години, гледајќи претстава од публика посакав да се качам горе и да видам што се случува позади сцената, што прават глумците позади, дали се вистински оние кои ги гледам од гледалиштето. Прашања кои се нормални за едно дете на таа возраст. Кога дознаваш што има позади сцената, посакуваш да бидеш НА сцената, кога ќе се качиш на неа се заразуваш од мирисот на онаа театарска прашина, работиш на нови претстави, улоги, кои полесни, кои помалку лесни. Во секој случај, секоја улога е предизвик, еден нов свет кој треба да го осознаеш. Не се сеќавам на натешка улога, се сеќавам само на задоволството на крајот на секој процес.

555175_364917986896696_1699240637_n

Зад себе имате повеќегодишно искуство пред се` како актер, но и како режисер на претстави. Како е да се биде од едната, а како од другата страна?

Разликата е само во начинот, материјата е иста. Иако никогаш не сум се гледал како режисер, сепак сум актер. Начинот на материјата е да помине низ мене, а на режисерот е да ја постави таа материја да поминува преку другите или режисерот ја гледа големата слика-рекол еден наш голем режисер. Во мојот случај почнав да поставувам претстави во Гостивар со деца од различна возраст, со цел да ја одржиме во живот театарската култура и да има едно место кадешто младите ентузијасти ќе можат да си ја остварат желбата да учествуваат во театарски претстави.

11986427_926430554078767_7771148769241834585_nГостивар нема професионален театар, но под ваше водство функционира Драмското студио „Дунек“ кое не дозволува да се заборави значењето на театарската сцена. Изминатите години бевте фокусирани на претстави во кои глумеа деца и млади актери. Какво е искуството да се подучуваат најмалите на актерство?  

Да, Дунек последниве пет години направи повеќе претстави, поголемиот дел беа за деца, но се направија и три претстави за возрасни и една мултиетничка наменета и разбирлива за сите етникуми во Гостивар. Искуството со најмалите во тој процес е навистина забавно заради нивната чиста и невина верба во светот на фантазијата, онаа која е клучна за творење, но и една голема одговорност и макотрпен процес.

Што ви е најголем предизвик во работата?

Предизвик ми е секоја следна улога или некој проект во кој влегувам.

Колку луѓето во денешно време глумат во вистинскиот живот?

Глумат ДА, сериозна конкуренција гледам, но моја среќа што не е во театарот.

1379757_568435693211590_1937740370_nШто периодов работи Ѓорѓи, има ли на повидок некој нов проект?

Јас сум дел од ансамблот на Тетовскиот театар и на почетокот од следната година почнуваме со нова претстава. Во моментов со членовите на Дунек работиме на еден голем проект кој ќе стартува исто така од следната година во Гостивар. Еден далеку посериозен проект од минатите за кој сега не можам многу да зборувам и за кој ќе бидете благовремено известени како медиум. Поздрав и успешна работа Гостиварпрес.

                                                                                                                 Љупка Антеска

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | 7/7 ЕМИСИИ:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

ИЗБОРИ 2024: Додека трае молкот за претседателските избори продолжува кампањата за парламентарните

Македонијапред 11 часа

Трошоците за живот и натаму растат, околу 350 евра само за исхрана во најкраткиот месец од годината

Гостиварпред 12 часа

Жртвата на претепување до смрт во Германија е момче од Жировница

ИЗБОРИ 2024пред 12 часа

ИЗБОРИ 2024: Во петок почнува собирањето потписи за претседател и пратеници

Гостиварпред 13 часа

Несреќа со повредени на патот Гостивар-Градец: Малолетник со „сеат“ излетал од коловоз и удрил во паркирано возило

Македонијапред 15 часа

Нов тарифник, зголемени цените на геодетските услуги

Гостиварпред 16 часа

Пронајден кокаин, две лица од гостиварско задржани во полициска станица

Македонијапред 16 часа

Конкурс за ученици за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 17 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Гостиварпред 17 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 4 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Македонијапред 1 недела

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Гостиварпред 4 недели

Иселување-Околу 200 деца од подрачје на Гостивар се отпишале од училиште по првото полугодие

Македонијапред 3 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 3 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Гостиварпред 2 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 2 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 2 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена