Поврзи се со нас

Локални избори 2021

Интервју со Арбен Таравари, кандидат за градоначалник на Гостивар од Алијанса/Алтернатива

Арбен Таравари на овие Локални избори бара втор градоначалнички мандат во Гостивар, како кандидат на Алијанса за Албанците/Алтернатива. Програмата со која настапи пред гласачите е наречена „Трансформација на Гостивар“, и содржи проекти за развој на туризмот, локалната економија, ефикасно управување итн. Во неговата биографија стои дека е роден на 9 април 1973 г. во Гостивар. Дипломирал на Медицинскиот факултет при Универзитетот Св. Кирил и Методиј, а специјализирал неврологија и семејна медицина. Има докторат во областа на Паркинсонова болест. Како професор работел на Медицинскиот факултет во Скопје, а како невролог на Универзитетската клиника за неврологија. Скопје. Во 2017 година од јуни до октомври беше министер за здравство во Владата. Во ноември 2017 стана градоначалник на Општина Гостивар. Генерален секретар е на Алијанса за Албанците.

Објавено

на

  • Shqip

„Заедништвото, сплотеноста и соработката се мојот примарен мотив“

Gostivarpress.mk:
Што ве мотивираше да се кандидирате за градоначалник на Општина Гостивар?

Арбен Таравари:
Поради тоа што силно верувам и сум посветен на тоа да им служам на граѓаните во потрагата по најдобри решенија за живот во општината. Постојано се борев, со целиот свој потенцијал и енергија, а и понатаму ќе продолжам да се борам да ги отстранам недостатоците и проблемите во општината. Доколку повторно ја заслужам довербата на народот и бидам избран за градоначалничката функција, дефинитивно во мојот фокус ќе бидат граѓаните и нивните потреби, низ радовни средби, дискусија за политиката на работа, промените што сите нам ни се потребни преку размена на вистинските информации и аргументи.

Gostivarpress.mk:
Кампањата за Локалните избори веќе изминува. Кога разговаравте со граѓаните и ја баравте нивната доверба, што им велевте, зошто треба да го дадат својот глас за вас, што ве чини поразличен, подобар од вашиот противкандидат?

Арбен Таравари:
Лидерството, стремежот да се искорени корупцијата, силната посветеност за подобрување на добросостојбата во општината, уважувањето на сечиј глас од секој граѓанин, соработката, почитувањето на различностите, правилното искористување на потенцијалот со којшто располагаме како општина… За мене, успехот значи животот во општината да биде подобар отколку што сме го затекнале во минатото. Сакам за мојата работа и за работата на мојот тим да се гледа низ призма на конкретни резултати, коишто беа видливи и за време на претходниот мандат. Просперитетот на сите граѓани, подобрувањето и одржувањето на инфраструктурата, градењето доверба едни во други, рамноправна распределба на ресурсите во општината, деполитизирање и департизирање на образованието, сето тоа е во мојата визија за подобар живот во општината.

Gostivarpress.mk:
Најискрено и најреално, издвојте еден поважен проект за којшто во овој момент сте 100% сигурни дека ќе го реализирате доколку го освоите градоначалничкиот мандат. Како јавно ветување за кое граѓаните може да ве држат за збор.

Арбен Таравари:
Еве, ќе бидам конкретен. Аква парк со четири базени, а Гостивар и околината атрактивна туристичка дестинација. Со привлекувањето туристи ќе се помогне локалната економија. Навистина имаме многу да понудиме, прекрасна и чиста природа, ретки занаети, гостопримливи угостители, топол и приемчив дух. Сите ние, Албанци, Македонци и Турци имаме што да понудиме. Заедништвото, сплотеноста и соработката се мојот примарен мотив за движење кон напред, па така и во ова.

Gostivarpress.mk:
Да сте обичен граѓанин, а не кандидат за градоначалник, кои би биле вашите барања од општинското раководство на Гостивар?

Арбен Таравари:
Олеснет пристап до услугите на локалната власт, активно учество во процесот на одлучување, редовно обезбедување информации за сите важни прашања од интерес на локалната заедница, разбирање на потребата и вредноста од вклучувањето на граѓаните, градење доверба. Би сакал да истакнам дека треба да учиме и од недоразбирањата, нормално е да се случат. Така ќе продолжиме да се развиваме. Се потсетив на зборовите на еден од моите омилени автори, Исмаил Кадаре, дека недоразбирањата не само што не треба да нè попречуваат, туку тие се можеби и побитни од секое разбирање.  Грешката што ја прават некои претенденти за јавни функции е што го игнорираат фундаменталниот услов на политиката – дека таа се одвива меѓу повеќе човечки суштества. Гласот на народот е најважен!

Gostivarpress.mk:
Каков изборен резултат очекувате во недела?

Арбен Таравари:
Апсолутна победа во мирна и демократска атмосфера на гласање!

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Анкета

Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

Advertisement
Advertisement
Македонијапред 7 часа

Таравари рече Заев нудел пари на пратеничка, Заев бара извинување или ќе тужи

Македонијапред 8 часа

Пријавата за напад е лажна, извести МВР

Македонијапред 9 часа

Одлука на Влада: Парична награда за матичните лекари со 70% вакцинирани пациенти

Македонијапред 10 часа

МВР постапува по пријава за напад во МНТ во Скопје

Гостиварпред 12 часа

Салија, Фејзули, Ливарека-говорници на настан во Гостивар посветен на лицата со попречености

Македонијапред 13 часа

Ковид статистика: 460 нови случаи во земјава, седум починати и 543 оздравени пациенти

Македонијапред 14 часа

Грозоморен чин: Родители ја продавале малолетната ќерка, таткото и ја силувал

Гостиварпред 15 часа

Куче нападнало жена кај болницата во Гостивар

Вестипред 16 часа

Србија ги ограничи цените на основните прехранбени производи

Македонијапред 16 часа

Укината забраната за сообраќај на камиони на Стража

Гостиварпред 17 часа

Гостиварец пријавил дека две лица му го нападнале малолетниот син

Македонијапред 17 часа

Засега нема потреба од нови мерки за заштита од новиот сој, состојбата со коронавирусот стабилна

Гостиварпред 18 часа

Сообраќајот на патот Дебар-Маврово во прекин, паднало дрво

Што, како, каде?!пред 1 недела

-20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

Гостиварпред 2 недели

Гостиварецот Кимет Јусуфи меѓу топ највлијателни светски научници на листата на „Стенфорд“

Гостиварпред 2 недели

Мечка нападнала човек во гостиварски Бродец

Гостиварпред 2 недели

Павле од Гостивар во македонскиот тим на Светското првенство во гејминг

Гостиварпред 6 дена

Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

Гостиварпред 1 недела

Пронајден починат маж во неговиот дом во Гостивар, имал повреди на главата

Вестипред 1 недела

Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

Гостиварпред 2 недели

Одбележување на 18 Ноември во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Обвинение за дивоградба од 5 ката во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Обвинителот пукал во воздух за да се спаси, ЈО со детали за случајот во гостиварско Чегране

Спортпред 2 недели

Македонските „кантерџии“ со Павле од Гостивар во финалето на Светското првенство во е-спорт

Гостиварпред 2 недели

На хирургија во Гостивар успешно извршена сложена операција на тироидна жлезда

Гостиварпред 1 недела

Изгореа бараките спроти техничкото училиште во Гостивар

Локални избори 2021пред 2 месеци

Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

Спортпред 6 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 6 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 6 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 7 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 7 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 10 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 11 месеци

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

Гостиварпред 1 година

ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

Спортпред 1 година

Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!