Поврзи се со нас

Гостивар

ИНТЕРВЈУ со д-р Ратко Наумоски, раководител на инфективно одделение во Гостивар

Објавено

на

„Состојбата со ковид е сериозна, сите изгледи се дека Гостивар веќе е во нов бран“

Регионот на Гостивар е меѓу првите периодов по број на новозаразени со коронавирус. Денес беа потврдени дури 43 нови случаи. Нагло порасна и бројот на пациенти на кои им е потребна хоспитализација. Инфективното одделение во гостиварската болница има уште неколку слободни кревети. За новата ковид состојба во Гостивар, кластерите, најчестите извори на зараза, ризиците и друго, разговаравме со раководителот на одделението д-р Ратко Наумоски.

Најпрво кажете ни ја моменталната состојба на инфективното одделение во Гостивар. Колку пациенти со ковид се лекуваат и каква е нивната состојба?

Д-р Наумоски: Моментално на инфективното одделение имаме 21 пациент. Од нив четири добиваат кислородна поддршка, двајца се наоѓаат во потешка состојба и тоа се пациенти со други коморбидитети. За останатите пациенти може да кажаме дека се во релативно стабилна состојба. Бројката на заразени расте, амбулантски во последните два дена помош побарале четириесетина лица. Карактеристично е што повеќето болни сега се помлади пациенти, значи се спушта возрасната граница. Некаде од 35 години, па нагоре.

Гостивар до скоро беше речиси чист од коронавирус. На што се должи наглиот пораст на заразени?.

Д-р Наумоски: Состојбата се влоши во цела Македонија. Се укинаа рестриктивните мерки, нема никакви ограничувања, а народот заборави на носење маски, миење раце, одржување дистанца. Маска никој не носи и во затворени простории. Се одржуваат прослави на кои присуствуваат многу луѓе, голем дел од граѓаните беа на одмор, а на граница на враќање не им бараат никаква потврда, тест…ништо. Сето тоа придонесе за зголемување на бројот на нови случаи.

Дали ова значи дека веќе се наоѓаме во нов бран на коронавирус?

 Д-р Наумоски: По сите изгледи веќе имаме нов бран на ковид. Состојбата е сериозна.

Има ли некои промени во симптомите кај болните овој период. Што би ги советувале, кога да побараат лекарска помош?

Д-р Наумоски: Симптомите се исто како и претходно, со тоа што кај некои пациенти се јавува плус и дијареа. Би советувал, секој што ќе почувствува симптоми веднаш да се јави на матичен лекар, да не чека, да не се лекуваат на своја рака и да се направи тестирање.

Граѓаните имаат различни ставови за вакцините. Гостивар е меѓу регионите со најмал процент на вакцинирани, има недоверба, сомнеж. Кое е досегашното искуство со вакцините и заштитата и вашиот став околу имунизацијата.

Д-р Наумоски: Вакцина за било која болест не значи 100% заштита и тоа е многу познато и многупати кажано. Сепак, евидентно е дека навистина мал процент од вакцинираните со две дози, се заразиле од вирусот. Вакцината штити и тука нема дилеми. Важно е што клиничката слика кај вакциниран што се заразил со коронавирус е многу подобра, отколку кај невакциниран. Спречува сериозни последици и тоа секако е придобивка. Повторно би апелирал до населението да се вакцинира. Од пациентите кои се на нашето одделение, само 4 биле вакцинирани со две дози, значи повеќето се невакцинирани

Што мислите дека треба да се преземе во овој момент како превентивни мерки од страна на надлежните и од самите граѓани?

Д-р Наумоски: Сметам е добра мерка да се прават тестови на граница. Се враќаат луѓе од одмори, гастарбајтери доаѓаат, а тестирања на влез од земјава нема никакви. Имајќи предвид дека голем дел од кластерите сега ни се семејни кластери, на таков начин би се спречило ширење. Исто така, многумина го фатиле вирусот на прослави, потоа млади кои одат на забави, по дискотеки, каде никакви мерки не се запазуваат, ниту пак некој внимава на нешто. Секој поединец мора да биде одговорен, да тргнеме од себе си, да носиме маски, да си одржуваме хигиена и секако тука се вакцините. Добро е матичните лекари да ги препраќаат пациентите кои се сомнителни на корона на тестирање, да се открие навреме вирусот, да се делува соодветно и да се направи изолација на контакти.

Инфективното одделение веќе се исполнува, има уште малку слободни кревети, на кој начин ќе се организира понатаму работата за згрижување на пациенти со ковид?

Д-р Наумоски: Да, ако се пополни инфективно планираме од понеделник да се активира модуларната болница, која моментално функционира како пункт за давање вакцини. Но, ако бројот продолжи да расте модуларната ќе се врати во функција на згрижување ковид болни.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Спортпред 7 часа

КК Гостивар не дозволи изненадување по вторпат, надигран Чаир 86-68

Македонијапред 8 часа

Чадиковски повторно избран за претседател на ЗНМ

Гостиварпред 11 часа

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 12 часа

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 12 часа

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 15 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 17 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 19 часа

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 19 часа

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 1 ден

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 1 ден

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 2 дена

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 7 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 2 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 3 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

INTERVISTË me dr. Ratko Naumoski, udhëheqës i repartit infektiv në Gostivar

Објавено

на

“Situata me kovidin është serioze, të gjitha shanset janë që Gostivari tashmë është në një valë të re”

Rajoni i Gostivarit është ndër të parët për nga numri i të sapo infektuarve me koronavirus. Deri në 43 raste të reja u konfirmuan sot. Numri i pacientëve që kanë nevojë për shtrim në spital është rritur gjithashtu ndjeshëm. Reparti infektiv në spitalin e Gostivarit ka edhe disa shtretër falas. Ne biseduam me shefin e departamentit, Dr. Ratko Naumoski, për situatën e re në Gostivar, grupimet, burimet më të zakonshme të infeksionit, rreziqet dhe më shumë.

Së pari, na tregoni për gjendjen aktuale të departamentit infektiv në Gostivar. Sa pacientë me kovid trajtohen dhe cila është gjendja e tyre? 

Dr. Naumoski: Momentalisht kemi 21 pacientë në repartin infektiv. Katër prej tyre marrin mbështetje oksigjeni, dy janë në gjendje më të rëndë dhe janë pacientë me sëmundje të tjera shoqëruese. Për pacientët e tjerë mund të themi se ata janë në një gjendje relativisht të qëndrueshme. Numri i të infektuarve po rritet, dyzet persona kanë kërkuar ndihmë në baza ambulatore në dy ditët e fundit. Shtë karakteristike që shumica e pacientëve tani janë pacientë më të rinj, kështu që kufiri i moshës ulet. Rreth 35 vjet e lart.

Deri kohët e fundit, Gostivari ishte pothuajse pa koronavirus.Cila është arsyeja e rritjes së papritur të numrit të të infektuarve?

Dr. Naumoski: Situata është përkeqësuar në të gjithë Maqedoninë. Masat kufizuese janë hequr, nuk ka kufizime, dhe njerëzit kanë harruar të mbajnë maska, të lajnë duart, të mbajnë distancë. Askush nuk mban maskë brenda. Mbahen festime në të cilat marrin pjesë shumë njerëz, shumë prej qytetarëve ishin me pushime, dhe në kufi ata nuk kërkojnë asnjë konfirmim, test … asgjë. E gjithë kjo ka kontribuar në rritjen e numrit të rasteve të reja.

A do të thotë kjo se tashmë jemi në një valë të re të koronavirusit?

Dr. Naumoski: Sipas të gjitha gjasave, ne tashmë kemi një valë të re të kovidit. Situata është serioze.

A ka ndonjë ndryshim në simptomat e pacientëve gjatë kësaj periudhe? Çfarë do t’i këshillonit kur të kërkonin ndihmë mjekësore?

Dr. Naumoski: Simptomat janë të njëjta si më parë, me disa pacientë që kanë diarre. Unë do të këshilloja këdo që përjeton simptoma të kontaktojë menjëherë mjekun e tij amë, të mos presë, të mos mjekohet vetë dhe të bëjë një test.

Qytetarët kanë pikëpamje të ndryshme për vaksinat. Gostivari është ndër rajonet me përqindjen më të ulët të të vaksinuarve, ka mosbesim, dyshim. Cila është përvoja juaj me vaksinat dhe mbrojtja dhe qëndrimi juaj ndaj imunizimit?

Dr. Naumoski: Vaksina për çdo sëmundje nuk do të thotë 100% mbrojtje dhe kjo dihet dhe thuhet shumë herë. Sidoqoftë, është e qartë se një përqindje shumë e vogël e atyre të vaksinuar me dy doza u infektuan me virusin. Vaksina mbron dhe nuk ka dilema këtu. E rëndësishmja, fotografia klinike e një personi të vaksinuar i cili është infektuar me koronavirus është shumë më i mirë se ai i një personi të pavaksinuar. Ai parandalon pasojat serioze dhe sigurisht që është një përfitim. Unë do t’i bëja apel popullatës që të vaksinohej përsëri. Nga pacientët në repartin tonë, vetëm 4 u vaksinuan me dy doza, kështu që shumica janë të pavaksinuar.

 

Çfarë mendoni se duhet marrë në këtë moment si masa parandaluese nga autoritetet dhe vetë qytetarët?

Dr. Naumoski: Unë mendoj se është një masë e mirë për të bërë teste kufitare. Njerëzit po kthehen nga pushimet, punëtorët mysafirë po vijnë dhe nuk ka teste hyrëse nga vendi. Duke pasur parasysh që shumë nga grupimet tani janë grupime të familjes sonë, kjo do të parandalonte përhapjen. Gjithashtu, shumë e kanë kapur virusin në ahengje, pastaj të rinj që shkojnë në ahengje, në diskoteka, ku nuk vërehen masa, as që askush nuk i kushton vëmendje asgjëje. Çdo individ duhet të jetë përgjegjës, duhet të fillojmë nga vetja, duhet të mbajmë maska, duhet të ruajmë higjenën tonë dhe natyrisht këtu janë vaksinat. Është  mirë që mjekët e përgjithshëm të dërgojnë pacientët e dyshimtë në testimin e koronës, të zbulojnë virusin në kohën e duhur, të veprojnë në mënyrë të përshtatshme dhe të izolojnë kontaktet.

Reparti infektiv tashmë është i mbushur, ka ende disa shtretër të lirë, si do të organizohet më tej puna e kujdesit për pacientët me kovid?

Dr. Naumoski: Po, nëse mbushet reparti infektiv, ne planifikojmë të aktivizojmë spitalin modular nga e hëna, i cili aktualisht funksionon si një pikë vaksinimi. Por nëse numri vazhdon të rritet, modulari do të kthehet në funksionin e kujdesit për të sëmurët nga kuotat.

Популарно изминативе 100 дена