Поврзи се со нас

Живот

ИНТЕРВЈУ со Д-р Виолета Зафировска Николовска, специјалист по семејна медицина

Датумот 19 мај се одбележува како Ден на семејните лекари, а овогодинешното мото гласи „Семејните лекари се секогаш тука за вас“. По тој повод направивме интервју со Д-р Виолета Зафировска Николовска од Гостивар, специјалист по семејна медицина, со која поразговаравме околу актуелните ризици за здравјето во пролетната сезона, ковид пандемијата, превенирање на болести и сл.

Објавено

на

  „Пациентот треба да одбере доктор на кој ќе му верува“

  Gostivarpress.mk: Периодов се случуваат чести нагли промени на временските прилики. Колку и на каков начин тоа има влијание врз здравствената состојба на луѓето?

  Д-р Зафировска Николовска: Во последните десетина години сведоци сме на нагли временски промени. Годишните времиња се менуваат без преодни периоди, а дневните разлики на температурата понекогаш изнесуваат повеќе (15 – 20) целзиусови степени. Метеоролошките прилики имаат големо влијание на здравјето кај луѓето како кај нас така и кај готово половина од светската популација. Под метеоролошки фактори се подразбираат температурата и влажноста на воздухот, атмосферскиот притисок, дождовите, електричните празнења како и ефектот на ионизација. Човекот со години се прилагодува на ритамот на промена на времето меѓутоа во последните години поради брзите климатски промени и големите температурни разлики се повеќе имаме млади луѓе – метереопати. Младите стануваат се поосетливи, а кај старите и хронично болни се интензивираат симптомите од хроничните болести.

  Сега периодов се случуваат чести и нагли временски промени. Секако негативно влијаат кај луѓето што се приметува и зачестеноста на пациентите во мојата ординација кои бараат помош и совети за промена на здравствената состојба која ја чувствуваат периодов томку поради промената на времето. Најчести се пациентите кои боледуваат од хронични болести. Симптомите кои се јавуваат се: замор, омалаксаност, промени во крвниот притисок, вторглавица, тешко дишење, промени на расположение, пореметување на сонот итн. Најчести совети за да се подобри здравствената состојба кај хроничните болни и останатите се: да се земе препишаната терапија кај хронично болните, доволно сон, да се биде физички активен, што е можно повеќе да се поминува времето на свеж воздух, што повеќе внесени витамини, да не се излегува на отворено кога е претопло, соодветна облека, тенка и светла и заштитни очила за сонце, да се избегнува стрес, внес на поголеми количини на вода и слично. Најважно од се е да се сфати дека и наглата временска промена е минлива.

  Gostivarpress.mk: Напролет вообичаено здравјето е на удар на алергии, цревни заболувања, па се зборува за некој вид на пролетна депресија… На кој начин може да се подигне имунитетот, да се поттикне да се брани против ваквите пролетни ризици?

  Д-р Зафировска Николовска: Точно во овој период од годината пролетта доаѓа, се покачуваат температурите и пролетта раззеленува, а со тоа почнуваат и алергиите. Загадениот воздух, издувните гасови, поленските зрна, домашната прашина, мувлата, животните, различните видови на храна или хемикалии предизвикуваат разновидни алергиски реакции кои доколку останат нетретирани можат да доведат до сериозни хронични проблеми со дишењето и развој на астма или да предизвикаат животно загрозувачки реакции. Сите овие фактори може да предизвикаат алергиски симптоми како кивање, чешање на грлото и носот, секреција на бистра воденикава течност и кашлање кои настануваат ненадејно и траат онолку долго колку што е пациентот експониран на алергенот. Често придружни симптоми се црвени и насолзени очи. Затоа е важно навреме да се заштитиме од алергиите на безбеден и природен начин. Пациентите кои знаат дека имаат алергии на пролет треба да се јават кај својот матичен лекар и во зависност од болеста да си ја отпочнат терапијата. Треба да се работи да се подигне имунитетот за полесно да се изборат со симптомите на алергијата. Треба да се избегнува престој во паркови, дворови каде што е голема концентрацијата на полен, да не се излегува без потреба после дожд или кога има ветер. Значи, еден од првите чекори од лекувањето и справувањето со алергиите ако е можно е избегнување на контактот со причинителот на алергијата. Исто така во овој период на годината и во наредните летни месеци имаме зголемен број на цревни инфекции. Најголема превенција од нив е хигиената на рацете, проверка на храната која се конзумира во квалитетот и рокот на траење, внимателна подготовка на храна, темелно миење на зеленчукот и овошјето и слично.

  Gostivarpress.mk: Ковид пандемијата се уште официјално трае, а факт е дека последните две години имаше голем ефект врз целокупниот живот, телесното и психичкото здравје. Колку и како коронавирусот ги промени навиките на граѓаните во однос на грижа за себе си, односно за сопственото здравје?

  Д-р Зафировска Николовска: Да, точно така. Вирусот се уште е присутен меѓу нас, но за среќа периодов е со помал интензитет, помал е бројот на заболени и во главно е со поблага клиничка слика. Во периодот за време на пандемијата, самата пандемија имаше голем ефект врз целокупниот живот, телесното и психичкото здравје. Коронавирусот ги промени навиките на граѓаните во однос на грижата за сопственото здравје. Зголемена е свесноста на граѓаните, за ова поволно влијаеја апелите до граѓаните од нас докторите, министерството за здравство иод медиумите. Пациентите кај нас доаѓаат со маски (има исклучоци кои се опоменети), држат растојание, прават превентивни и контролни прегледи. Секогаш се трудиме да ја подигнеме свеста кај луѓето за нивното здравје, да ги промениме нивните навики и да ги едуцираме. Иако се ослободени мерките во државата како и во светот, сепак апелираме да се држи некоја дистанца, исклучително каде што има поголем број на луѓе, хигиената да биде на високо ниво и да се вакцинираат тие што не се вакцинирани затоа што само со вакцинација се намалува ризикот на инфекција. Тоа важи и за останатите вакцини, посебно апел до младите родители, редовно да ги вакцинираат своите деца за да ги заштитат и нивните и другите деца.

  Gostivarpress.mk: Бараат ли помош кај вас пациенти со подолгорочни постковид компликации и за какви проблеми најчесто станува збор?

  Д-р Зафировска Николовска: Да, за жал бројот на пациенти кои што прележаа ковид инфекција беше доста голем. Има и такви кои што имаат подолгорочни постковид компликации. Некои доживееја инфаркти и мозочни удари , други пак имаат проблеми со белите дробови, некои се жалат на опаѓање на косата, некои имаат висок крвен притисок, болки во градите и грбот, замор, болки во зглобовите, а најчесто се жалат на несоница, вознемиреност, страв, вртоглавица, зуење во ушите или како што е популарно да се каже “имаат како магла во мозокот”.

  Gostivarpress.mk: Кој е најчестиот совет кој им го давате на вашите пациенти?

  Д-р Зафировска Николовска: Пациентите да се грижат за своето здравје, правилно и здраво да се хранат, добро да спијат, да пијат доволно вода, да имаат физичка активност, да избегнуваат стресови, тие што пушат цигари да прекинат, да престојуваат во природа на чист воздух итн. И секако да го посетат својот доктор еднаш годишно за превентивен преглед.

  Gostivarpress.mk: Што според вас е најважно за градење доверба во релација доктор-пациент?

  Д-р Зафировска Николовска: За да се изгради довербата во релација доктор – пациент потребна е токму таа доверба. Пред се, пациентот треба да си одбере доктор на кој ќе му верува, доктор кој ќе му биде достапен тогаш кога ќе му треба, доктор кој ќе го пречека со насмевка, со трпение и внимание да го ислуша проблемот на пациентот и заеднички колку што е можно да се реши истиот. А докторот има само една желба да се одржи максимално задоволството на пациентот.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 5 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 6 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 9 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 10 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 12 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 12 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 13 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 15 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 16 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 17 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 18 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 1 ден

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена