Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Медат Куртовски на овие Локални избори 2022 бара втор градоначалнички мандат во Општина Маврово и Ростуше, како кандидат на СДСМ. Програмата со која настапи пред гласачите е наречена „Најдоброто за Маврово и Ростуше“. Во неговата биографија стои дека е роден на 2 декември 1979 г. во Скудриње каде и живее, оженет и татко на две деца. Дипломирал на смерот англиски јазик и книжевност на Филолошкиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. После завршување на факултетот работел како професор по англиски јазик во повеќе основни училишта. Во ноември 2017 стана градоначалник на општината.

Објавено

на

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ

„Во вториот мандат ќе направиме уште повеќе проекти и услови за подобар живот за нашите сограѓани“


Gostivarpress.mk: Што ве мотивираше по вторпат да се кандидирате за градоначалник на Општина Маврово и Ростуше?

Медат Куртовски: Јас сум роден, пораснав и живеам тука, го сакам мојот роден крај и желбата е голема оваа општина да ја  развиеме во модерна и напредна општина. Во изминатиот мандат реализиравме многу проекти кои се од значење за сите граѓани и за сите населени места. Со сопствени средства но и со поддршка на централната власт навистина се реализираа многу проекти. Во овој момент, исто така се реализираат повеќе проекти кои се од суштинско значење за нашите граѓани. Јас верувам дека во вториот мандат, со знаењето и искуството кое што го стекнав во изминатиот период ќе направиме уште повеќе проекти и услови за подобро живеење за нашите сограѓани. Имаме максимална поддршка од централната власт и верувам дека можеме да направиме уште многу работи кои ќе бидат од значење и добробит за сите граѓани. 

Gostivarpress.mk: Кои капитални проекти се зацртани во вашата програма и со кој ќе започнете доколку го добиете градоначалничкото место?

Медат Куртовски: Во нашата програма за работа имаме планирани проекти кои се предложени од страна на граѓаните на нашата општина. Има повеќе проекти за секое населено место, но она што како капитални проекти кои што ќе се реализираат ќе бидат реклнструкција на основното училиште „Хајан Селмани“ во Ростуше, канализациона мрежа во Маврови Анови, паркинг простор во Требиште, водоводна линија во Аџиевци, реконструкција на локалниот пат во село Маврово како и решавање на потребата со снабдување со вода на селата околу Мавровското езеро. За поголем дел од проектите веќе се обезбедени финансиски средства и јас верувам дека со сигурност ќе ги реализираме нашите проекти во следните години. 

Gostivarpress.mk: Изборите за прв човек на О. Маврово Ростуше лани пропаднаа поради немање цензус. Сметате ли дека на 20 август ќе бидат успешни и каков исход очекувате?

Медат Куртовски: Општина Маврово и Ростуше, особено реканскиот крај е познат како печалбарски крај и поголем дел од населението живее во западноевропските земји и тука доаѓа за време на летниот одмор. Минатиот пат изборите беа во октомври и тогаш луѓето не се тука и заради тоа немаше цензус. Со оглед на фактот дека сега поголемиот број на населението е тука сметам дека овој пат ќе биде постигнат цензус и дека ќе биде избран градоначалник на општината.

Gostivarpress.mk: Жителите на Маврово, Маврови Анови, Леуново и Ниќифорово во неколку наврати протестираа и реагираа дека недоволно се инвестира и води грижа за овие места иако поголемиот дел од средствата во општинската каса доаѓаат преку комуналиите и таксите од овој регион. Јавно искажаа незадоволство од снабдувањето со вода, урбанизмот, локалните патишта, уништување на природата, неконтролирана сеча на шумите, загадување на езерото. Кои чекори ќе ги преземете по ова прашање?

Медат Куртовски: Во изминатиот период се реализираа проекти и во овој дел на нашата општина. Се прошири и реконструира патот од Маврово до Ниќифорово, а обезбедени се средства за проширивање и на патот од Ниќифорово преку Леуново до Бунец. Во завршна фаза е и патниот правец Маврово Анови – Жировница. Со општински средства се реклнструира паркингот во село Маврово и уште три улици кон угостителските комплекси. Со жителите и месните заедници од овие населени места како и со менаџментот на јавното комунално претпријатие сме во постојана комуникација за решавање на потребите ро редовно и квалитетно водоснабдување. Во општинскиот буџет за оваа година предвидени се средства за санирање на каптажите за вода како и за зафаќање на нови извори и во село Леуново и во село Маврово. Моментално се прават проектите кои потоа ќе бидат тендерирани и реализирани. Во завршна фаза е проектирањето а обезбедени се средства за изградба на канализациона мрежа во населбата Маврови Анови со што ќе се реши децениски проблем и ќе се спречи загадувањето на езерото. 

Gostivarpress.mk: Дали очекувате нови инвестиции и отворање на нови работни места и во следните 4 години во Општина Маврово и Ростуше?

Медат Куртовски: Ние како локална самоуправа правиме се што е во рамки на нашите можности да привлечиме инвестиции. Изработивме ажурурани геодетски подлоги за урбанизирање на населбата Маврови Анови како и за зоната под село Скудриње и Аџиевци како места погодни за обезбедување услови за инвестирање. Тие постапки ќе ги продолжиме до конечна реализација за најбрзо да обезбедиме понуда за инвестирање. Најмногу што треба да се фокусираме е на инвестиции во областа на туризмот затоа што нашата општина има услови за туризам преку целата година а не само во зимскиот период.

Gostivarpress.mk: Кој е Медат Куртовски приватно?

Медат Куртовски: Приватно јас сум како и сите други луѓе. Живеам во село Скудриње. По професија сум професор по англиски јазик и литература со 12 години работно искуство во образовниот процес. Оженет и тако на две ќерки. Сакам да се движам во природа, да ја истражувам мојата општина. Се трудам да помагам на секој еден човек за било каква потреба и верувам дека доколку заеднички се помагаме ќе одиме напред. 

Gostivarpress.mk: Ваша порака до гласачите..

Медат Куртовски: Во изминатиот мандат, и покрај периодот на пандемија успеавме да реализираме многу проекти, скоро во секое населено место најмалку по еден капитален проект. Во иднина ќе продолжиме со посилно темпо затоа што знаеме како и ја имаме поддршката од сите институции. Ги повикувам граѓаните на 20 август да го заокружат бројот 1 на гласачкото ливче за да ги продолжиме проектите за развој на нашата општина. 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 12 часа

Околу 700.000 македонски државјани живеат надвор од државата-Извештај на ОЕЦД

Македонијапред 13 часа

Утре прекин на струјата во долнореканскиот крај

Спортпред 14 часа

ФФМ: Благодарност за импресивната поддршка од навивачите

Вестипред 14 часа

Песков: Русија останува подготвена за преговори, но променети се условите

Гостиварпред 15 часа

Физички напад во Шеста зона во Гостивар

Гостиварпред 17 часа

Оглас за 14 вработувања во обвинителствата низ земјава, во Гостивар предвидено едно

Гостиварпред 18 часа

Приведени две лица од гостиварско заради марихуана

Македонијапред 18 часа

Бектеши: Рудници, казина и банки нема да бидат поддржани, а угостители и хотелиери да

Македонијапред 19 часа

МНР го осудува говорот на омраза на фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугаријa

Македонијапред 20 часа

Греење за градинките ќе има, вели министерката Тренчевска

Гостиварпред 21 час

Обилни врнежи-Најмногу дожд на Шапка, во Пожаране и Маврово

Гостиварпред 22 часа

Неколкучасовни прекини на струјата во два дела во Гостивар и во Корито

Вестипред 22 часа

Вселенското летало на НАСА успешно се судри со астероид

Гостиварпред 1 недела

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 5 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Спортпред 2 недели

КК Гостивар сезоната ја започнува против Пелистер во „Младост“

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 5 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 5 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 4 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена