Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Мевмед Џафери на Локалните избори 2022 ја бара довербата од граѓаните за градоначалник на Општина Маврово и Ростуше како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Неговата изборна програма е наречена „Создади нова иднина – промени, проекти, победи“. Мевмед Џафери е роден 1981 година, оженет е и татко на две деца. Дипломирал на Медицински факултет во Скопје, каде специјализирал педијатрија. Постојано живее во долнореканското село Скудриње, а од 2010 година работи во Здравствен дом „Русе Бошкоски“ во Ростуше.

Објавено

на

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed

„Граѓаните ќе ги поразат погубните политики и ќе ја дадат довербата во сигурни раце“


Gostivarpress.mk: Што ве мотивираше да се кандидирате за градоначалник на Општина Маврово и Ростуше?

Џафери: Непотизмот од самиот почеток на мандатот на актуелниот градоначалник, фамилијарните вработувања на локалните функционери на СДСМ Маврово-Ростуше, безидејноста и несакањето да се решаваат приоритетните проблеми на граѓаните на Маврово и Ростуше, партизацијата во сите државни институции, правењето делба на нивни и неподобни, и најболната точка иселувањето кое е во најголем подем последните 4 години. Едноставно пустошењето на Реканскиот крај.

Gostivarpress.mk: Кои капитални проекти се зацртани во вашата програма и со кој ќе започнете доколку го добиете градоначалничкото место?

Џафери: 1. Изградба на потпорни ѕидови и санација на новиот локален пат за с. Скудриње.
2. Изградба на училишна зграда за потребите на ОУ во с. Ростуше.
3. Нов пристапен пат за с. Требиште.
4. Нова водоводна линија за с. Аџиевци.
5. Уредување на речно корито во с. Жировница.
6. Мавровскиот регион ќе добие нови пешачки патеки, нови водоводи, уредени улици како и многу други проекти преку кои ќе се подобри животот на сите граѓани.

Gostivarpress.mk: Изборите за прв човек на Општина Маврово Ростуше лани пропаднаа поради немање цензус. Сметате ли дека на 20 август ќе бидат успешни и каков исход очекувате?

Џафери: Изборите пропаднаа поради изгубената надеж на младите кои буквално преку игнорирањето од страна на власта беа принудени да го напуштат својот роден крај и да заминат во туѓина за подобро утре за себе и за своите деца. Се надевам дека на 20-ти овој месец ќе го има потребниот цензус и граѓаните ќе гласаат за промени и решенија за Маврово и Ростуше.

Gostivarpress.mk: Жителите на Маврово, Маврови Анови, Леуново и Ниќифорово во неколку наврати протестираа и реагираа дека недоволно се инвестира и води грижа за овие места иако поголемиот дел од средствата во општинската каса доаѓаат преку комуналиите и таксите од овој регион. Јавно искажаа незадоволство од снабдувањето со вода, урбанизмот, локалните патишта, уништување на природата, неконтролирана сеча на шумите, загадување на езерото. Кои чекори ќе ги преземете по ова прашање?

Џафери: Проблемот околу дивоградбите и незадоволството во Мавровскиот регион го создаде актуелната локална власт и нивното незнаење да се справуваат со проблемите кои произлегуваат од незаконското носење на АУП-ите, плановите за една парцела, а кои најповеќе се по партиски наредби на СДС и нивните структури, со кои го раскрчмија државното земјиште во мавровскиот регион, целата нивна енергија ја насочија на таа тема и воопшто немаат слух за реалните проблеми на народот, 0 денари инвестиции во суштински потреби на жителите од Мавровскиот регион… Верувам дека овој пат жителите на Општина Маврово и Ростуше, ќе ги поразат досегашните погубни и неуспешни политики на актуелната локална власт, и ќе ја дадат нивната доверба во безбедни и сигурни раце и од првиот ден од стапување на мојата функција целата енергија ќе биде насочена кон решавање на сите проблеми кои досега се сокриваат од страна на оваа актуелна власт, која за волја на вистината и сама знае дека не ги бидува и затоа сите проблеми ги сокриваат како да не постојат.

За Мавровскиот регион направена е целосна анализа знаеме точно што му треба, со какви проблеми се соочува, кои се решенијата кои ги нуди нашата програма. И цврсто верувам дека поголемиот дел од тие проблеми ќе бидат решени во мандатот доколку ни го дадат нашите граѓани.

Gostivarpress.mk: Дали очекувате нови инвестиции и отворање на нови работни места и во следните 4 години во Општина Маврово и Ростуше?

Џафери: Еден од мотивите да се кандидирам за Градоначалник на Општината е привлекување на инвестиции од нашата диjаспора и нашите успешни бизнисмени, да им овозможиме својот капитал да го реинвестираат тука во родниот крај. Преку обезбедување добри услови, мини индустриски зони, со помош на Општината веруваме дека ќе се изградат неколку производствени погони во кој ќе имаат можност да се вработат наши сограѓани и сограѓанки.

Gostivarpress.mk: Кој е Мевмед Џафери приватно?

Џафери: Мевмед Џафери е скромен и дружељубив човек, кој 24 часа во денот е доктор и подеднакво достапен за сите луѓе.

Gostivarpress.mk: Ваша порака до гласачите..

Џафери: Одберите промени, проекти и решенија. Приклучите се кон нас и заедно да го направиме Маврово и Ростуше подобро место за живеење, да го направиме Маврово и Ростуше Европско со многу нови работни места, да го задржиме народот тука и заедно да градиме нова и подобра иднина за сите нас.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 3 часа

Околу 700.000 македонски државјани живеат надвор од државата-Извештај на ОЕЦД

Македонијапред 3 часа

Утре прекин на струјата во долнореканскиот крај

Спортпред 4 часа

ФФМ: Благодарност за импресивната поддршка од навивачите

Вестипред 5 часа

Песков: Русија останува подготвена за преговори, но променети се условите

Гостиварпред 6 часа

Физички напад во Шеста зона во Гостивар

Гостиварпред 7 часа

Оглас за 14 вработувања во обвинителствата низ земјава, во Гостивар предвидено едно

Гостиварпред 8 часа

Приведени две лица од гостиварско заради марихуана

Македонијапред 8 часа

Бектеши: Рудници, казина и банки нема да бидат поддржани, а угостители и хотелиери да

Македонијапред 10 часа

МНР го осудува говорот на омраза на фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугаријa

Македонијапред 10 часа

Греење за градинките ќе има, вели министерката Тренчевска

Гостиварпред 11 часа

Обилни врнежи-Најмногу дожд на Шапка, во Пожаране и Маврово

Гостиварпред 12 часа

Неколкучасовни прекини на струјата во два дела во Гостивар и во Корито

Вестипред 13 часа

Вселенското летало на НАСА успешно се судри со астероид

Гостиварпред 1 недела

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 4 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 5 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Спортпред 2 недели

КК Гостивар сезоната ја започнува против Пелистер во „Младост“

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 1 недела

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 4 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Спортпред 1 недела

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 4 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Гостиварпред 5 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 4 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 4 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена