Поврзи се со нас

Интервју

Интервју со Моника Гаврилоска – „Жените спортисти се исправени пред многу предизвици врзани со родовата еднаквост“

Објавено

на

Меѓународниот ден на жената, 8-ми Март го искористивме како повод за интервју со гостиварката Моника Гаврилоска, жена спортист со успешно заокружена спортска кариера, борец за родова еднаквост и актуелен генерален секретар на Македонската кошаркарска федерација.

Како кошаркарка зад себе имате плодна и богата интернационална кариера. Да се навратиме малку на вашите почетоци, првите искуства со теренот и обрачот и соочувањето со спортските предизвици…

– Многу емоции навираат секогаш кога ќе ми се постави ова прашање поврзано со детството, Гостивар, припремите на кејот на Вардар. Спортот уште од мала беше на највисокото место на приоритети во животот, но на почетокот повеќе ме привлекуваа индивидуалните спортови, како карате, тенис, скијање. На почетокот на деведесеттите потребни беа убедувања и една цела режија на мојот прв тренер, педагог и голем фамилијарен пријател, Јане Петрески заедно со моите родители да смислат како да ме убедат да се приклучам на тренинзите на тогашниот КК МЕГО-Гостивар. А понатаму веќе се` се одвиваше како на филм, прво во Скопје, а потоа следуваа ангажмани за екипи од Грција, Германија, Унгарија, Словенија, Бугарија, Австрија и Кипар. Така се до 2015 година, кога и официјално ставив крај на својата професионална кариера.

Кој е и каков е патот до успехот за една жена која професионално се занимава со спорт?

– За жал кај нас условите и можностите целиот тој пат го прават да биде трновит и тежок, во споредба со колешките од другите европски земји. Можеби јас ја имав таа среќа да бидам дел од таа генерација која колку, толку почувствува како е да се биде дел од професионални клубови и поорганизирани раководства, кои се обидуваа да ги следат колегите од машката кошарка, па некако париравме и ние на нашите колеги. Денес, за жал само може да констатираме дека да се биде спортистка во Македонија освен одржувањето на физичката кондиција, не би можело никаков друг бенефит или перспектива да пружи на талентираните девојчиња.

Низ кариерата имате играно во Македонија, Грција, Словенија, Унгарија, Германија, Бугарија, Кипар. Каде се чувстувавте најдобро како спортист и каде ве почитуваа најмногу како жена?

– Почитта според мене се заслужува, здобива, гради. Таа нема никаква врска со тоа на кој пол припаѓаме, туку со тоа какви луѓе сме. Од секаде фала му на Бога имам прекрасни спомени и пријатели со кои и ден денес сум во постојан контакт.

Околу Денот на жената, 8-ми Март секогаш се актуелизираат теми околу родовата еднаквост и положбата на жените во општеството. Кои се вашите ставови за овие прашања?

-Тема за која би можела многу да Ви зборувам, бидејќи и самата сум членка на група за родова еднаквост, која во изминатите години навистина многу се труди да ја разбуди јавноста, политичарите и ги запознае со проблемите и предизвиците со кои секојдневно се соочуваат спортистките кај нас. Горда сум и на мојот ангажман за подобрување на условите во женската кошарка, преку константното форсирање на женските репрезентации, делегати, судики и секако зголемениот број на жени вработени во куќата на кошарката. Еве токму еден таков проект беше и осмо мартовската акција во која беа вклучени најмалите девојчиња, заедно со сите жени кои директно или индиректно се вклучени во женската кошарка.

Состојбата во македонската репрезентативна кошарка не е баш на посакуваното ниво. Мажите играа предквалификации во понизок ранг, жените не ги ни пријавуваа изминативе години, во последните евроквалификации не запишаа ниедна победа. Има ли некаква стратегија за напредок МКФ?

– Успехот не доаѓа преку ноќ, за тоа треба многу време и трпение од сите, МКФ, тренерите, новинарите и целата македонска јавност. Нормално е што има ваков пад, поготово што златната генерација на кошаркари повеќе не е во погон, а младите кои требаше да бидат нивни наследници во изминатите години беа повеќе навивачи на клупа во своите клубови, отколку актери на терен. Со новото правило на 3-ца домашни играчи тоа се промени, но ќе треба време за да се врати самодовербата кај нив.
Кај женската кошарка ситуацијата е уште полоша, непрофесионалниот однос во клубовите се рефлектира кога ќе се соочиме со останатите репрезентации. Нашите тренираат едвај 2 до 4 пати неделно, а противниците истото го тренираат во еден ден. На тој начин резултатот се знае однапред. Дуел на аматерска со професионалнна кошарка е тоа. Радува податокот што многу девојки уште од млада возраст се одлучија да заминат надвор, така да има иднина доколку ќе повторам, сите заедно бидеме трпеливи и ја дочекаме.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | 7/7 ЕМИСИИ:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 6 часа

ИЗБОРИ 2024: Додека трае молкот за претседателските избори продолжува кампањата за парламентарните

Македонијапред 9 часа

Трошоците за живот и натаму растат, околу 350 евра само за исхрана во најкраткиот месец од годината

Гостиварпред 10 часа

Жртвата на претепување до смрт во Германија е момче од Жировница

ИЗБОРИ 2024пред 10 часа

ИЗБОРИ 2024: Во петок почнува собирањето потписи за претседател и пратеници

Гостиварпред 11 часа

Несреќа со повредени на патот Гостивар-Градец: Малолетник со „сеат“ излетал од коловоз и удрил во паркирано возило

Македонијапред 13 часа

Нов тарифник, зголемени цените на геодетските услуги

Гостиварпред 14 часа

Пронајден кокаин, две лица од гостиварско задржани во полициска станица

Македонијапред 14 часа

Конкурс за ученици за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 15 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Гостиварпред 15 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 4 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Македонијапред 1 недела

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Гостиварпред 4 недели

Иселување-Околу 200 деца од подрачје на Гостивар се отпишале од училиште по првото полугодие

Македонијапред 3 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 3 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Гостиварпред 2 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 2 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 2 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена