Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Интервју со Невзат Бејта, кандидат за градоначалник на Гостивар од ДУИ

Невзат Бејта на Локалните избори 2021 ја бара довербата од граѓаните за градоначалник на Гостивар како кандидат на ДУИ.  Неговата изборна програма е наречена „Гостивар кој го сакам“ и е подготвена во соработка со истоимената граѓанска иницијатива. Во биографијата на Бејта пишува дека е роден на 19 октомври 1961 г. во с. Дуф, Гостиварско. Дипломирал на Приштинскиот универзитет – Филозофски факултет, на отсекот Историја. Како професор работел во ОУ „Прпарими“ во село Чегране и во гостиварската гимназија. Беше пратеник во Собранието од 2002 до 2005 година и министер за локална самоуправа во периодот 2011-2013 година. Два пати беше градоначалник на Општина Гостивар, од 2005 до 2009 г. и од 2013-2017 година. Потпретседател е на ДУИ.

Објавено

на

„Влегов во избори за граѓаните и за Гостивар, со задоволство ќе им служам“

Gostivarpress.mk:
Што ве мотивираше да се кандидирате за градоначалник на Општина Гостивар?

Невзат Бејта:
Најпрво благодарам на поканата за интервју од вашиот многу почитуван медиум. Во врска со вашето прашање, неколкупати јавно кажав дека единствениот мотив што ме поттикна да влезам во изборната трка се граѓаните и градот Гостивар. Најубавиот дел од мојата кариера го имав во мојата професија, наставник. А сум бил пратеник, министер, градоначалник.

Gostivarpress.mk:
Кампањата за Локалните избори веќе изминува. Кога разговаравте со граѓаните и ја баравте нивната доверба, што им велевте, зошто треба да го дадат својот глас за вас, што ве чини поразличен, подобар од вашиот противкандидат?

Невзат Бејта:
Градот Гостивар е чудо сам по себе. Мал е колку што е голем. Ние, гостиварчани, претежно се познаваме меѓу себе. Убав мозаик сочинуваат различните  верски заедници и етникуми. Гостивар го карактеризира хармонија и соживот. Ова е најголемото богатсво што го имаме како општество. Јас сум долго време на политичката сцена и нема населба, село или семејство што не го знам. Со граѓаните на Гостивар разговарам како член на семејството, пријател или сосед. Програмата за „Гостивар кој го сакаме“ го вклучува секој дел од градот и општината. Би ги издвоил фасадата и топлинската изолација на старите колективни згради во градот, изградбата на новиот рекреативен спортски центар, изградбата на четвртиот мост на реката Вардар и отворањето на булеварот „Браќа Ѓиновски“. Да бидам искрен, лесно е да се ветува, но тешко е да се материјализираат тие проекти. Ние бевме внимателни во планирањето на програмата и предвидовме проекти кои се остварливи. Моето минато како градоначалник докажува дека ги исполнив моите предизборни ветувања. Станува збор за сеопфатна програма која ќе се реализира со општинскиот буџет, владина поддршка и надворешно финансирање.

Gostivapress.mk:
Најискрено и најреално, издвојте еден поважен проект за којшто во овој момент сте 100% сигурни дека ќе го реализирате доколку го освоите градоначалничкиот мандат. Како јавно ветување за кое граѓаните може да ве држат за збор.

Невзат Бејта:
Го спомнав и во претходното прашање. Од првиот ден од владеењето  приоритет ќе ни биде чистење на Гостивар од дивите депонии, отстранување на кучињата скитници и враќање на јавната чистота во градот. Долгорочно, би го издвоил проектот за отворање на булеварот, но и решение на проблемот со депонијата Русино, аерозагадувањето, отстранувањето на казината од централниот дел на градот, зелените површини и регулација на сите сообраќајници во градот и околните населби.

Gostivarpress.mk:
Да сте обичен граѓанин, а не кандидат за градоначалник, кои би биле вашите барања од општинското раководство на Гостивар?

Невзат Бејта:
Да бидам искрен до крај. Бев и обичен граѓанин и градоначалник. Сум бил на чело на општината и од страната на народот. Моето минато покажува дека сум скромна личност и како дел на власта и како граѓанин. Се трудам да ја избегнам дистанцата со народот и да не се издвојувам од мнозинството. Сега да се вратам на вашето прашање. По природа сум принципиелен, дисциплиниран, точен и како таков ја разбирам должноста на градоначалникот. Значи принципи, работа, дисциплина, точност, посветеност и позитивна енергија. Тоа се вредностите што треба да ги има секој раководител на јавните институции. Со еден збор ја мразам анархијата.

Gostivarpress.mk:
Каков изборен резултат очекувате во недела?

Невзат Бејта:
Демократијата е највисоката вредност во општественото организирање. Граѓанинот зборува преку гласање на денот на изборите. Гостиварчани имаат привилегија пред да одлучат за кого ќе гласаат затоа што имаат кандидати – сегашен градоначалник, и јас кој сум поранешен градоначалник. Така, граѓаните лесно можат да направат разлика кој работи за градот и граѓаните на Гостивар. Кој им служел најдобро. Кој дава се‘ од себе за доброто на градот и граѓаните на Гостивар. За мене не е замор и мака да работам како градоначалник, тоа го правам со најголема желба, затоа што задоволство ми е да им служам на граѓаните. Значи, граѓаните пред себе имаат кандидат кој самиот тврди дека му е смачено да се кандидира за општина Гостивар и друг кандидат кој има позитивна енергија, волја, храброст и желба да биде во служба на градот и граѓаните на Гостивар. Во вториот круг секако очекуваме убедлива победа.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 2 часа

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 5 часа

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 7 часа

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 8 часа

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 10 часа

Лукаревска во посета на Центарот за аутизам во Гостивар, даночниците донираа опрема

Спортпред 11 часа

СП2022: Познати шест осминафинални двојки, се бараат уште две

Гостиварпред 12 часа

Приведена жена од гостиварско за издржување на затворска казна

Македонијапред 13 часа

Се укинува прогресивното оданочување

Гостиварпред 14 часа

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 15 часа

Во делови од Гостивар и повеќе села денес ќе има прекини на струјата

Гостиварпред 1 ден

Трибина на Форум на жени на СДСМ во Гостивар: Насилството врз жените не е приватна работа, туку е прашање упатено кон целото општество

Спортпред 1 ден

СП2022: Прво осминафинале за Мароко по пауза од 36 години 

Македонијапред 1 ден

Ковачевски не одржал средба со Таравари, не е планирана за оваа недела

Гостиварпред 5 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 1 недела

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Интервјупред 1 ден

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 6 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 1 недела

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 1 недела

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена