Поврзи се со нас

Интервју

Интервју со Никодин Велјаноски, потпретседател на Македонското Физиотерапевтско Здружение

Објавено

на

  „Зафатени со обврски, луѓето не одржуваат психо-физичка кондиција!“

   

  Во пресрет на Светскиот ден на физиотерапевтите, 8-ми Септември, направивме интервју со гостиварецот  Никодин Велјаноски, спец.физиотерапевт, потпретседател на Македонското физиотерапевтско здружение.

  Во јавноста последниот период актуелно е барањето на физиотерапевтите за законски измени со кои ќе им се овозможи да можат да работат самостојно. Која е причината за таквото барање и кои би биле бенефитите за пациентите и за самите физиотерапевти? 

  Велјаноски:Точно е дека тоа е доста актуелна тема во последниот период. Физиотерапевтите, а и Македонското физиотерапевтско здружение како нивни претставник бара да се донесе законот за самостојна физиотерапевтска дејност. Причината и бенефитите се  повеќе од јасни. Со законското решение ќе се овозможи директниот пристап на пациентите до физиотерапевтите. Сметам дека со оглед на тоа дека сме во 21-ви век, жално и неодговорно е на здравствените власти во Македонија да имат пациенти, во постела со неможност да добијат соодветна терапија, а при тоа да развиваат и голем број на компликации кои ги носи пролонигираната имобилност. Со самото озаконување на нашата професија т.е физиотерапевтската дејност, ние нема да сме приморани да работиме илегално  “на црно” со  пациентите.

  -Вашата фела се соочува и со друг проблем, а тоа се нестручни лица кои со завршени курсеви и куси обуки нудат физиотерапевтски услуги. Каков ризик носи тоа за пациентите и дали имате некој модел преку кој би се решило ова прашање?

  Велјаноски:Да, постојат голем број на нестручни лица кои се со несоодветно образование и се повикуваат со титулата ФИЗИОТЕРАПЕВТ. Тоа е проблем на здравствените и образовни органи во Македонија кои заради нивна негрижа и неконтрола  го доведуваат во ризик здравјето на пациентите. Решението за овој проблем е во формирањето на самостојна комора на физиотерапевти која ќе врши регулација на сите дипломи стекнати во Македонија и странство и врз основа на веќе поставени правила кои се применуваат во европската унија ќе издава лиценца за работа. Професијата носи бенефиции, но исто така и одговорности кои треба некоја институција да ги контролира и спроведува.

  -За какви здравствени тегоби најчесто ви се обраќаат луѓето за помош?

  Велјаноски:Со оглед на тоа дека живееме во едно брзо време, со преголем број на обврски, се повеќе се запоставуваме себеси и нашата физичка, а и психичка кондиција. Работењето пред компјутер, канцелариските работни позиции и слично, се една од причините за честите проблеми со ‘рбетот кај пациентите. Болките во вратот и лумбо-сакралната регија (половините) се доста честа патологија. Но, не може да се избегне и мозочниот удар и пациентите кои страдаат од истото.

  Кое е Македонското Физиотерапевтско Здружение, од кога постои и кои се активностите кои се спроведуваат преку здружението?

  Велјаноски:Македонското физиотерапевтско здружение е невладина, непрофитна организација која има за цел да ги обедини високообразованите физиотерапевти на територијата на Р. Македонија. Основано е минатата година односно на 01.06.2017 со едногласна одлука од извршниот одбор и претседателот на здружението. Во текот на изминатата година се одржаа повеќе настани од типот на едукативни семинари но и курсеви за одредени техники. До крајот на оваа година веќе се закажани уште 2 курсеви и еден завршен семинар. И да не заборавам да го напоменам и прославувањето на Светскиот ден на физиотерапевтите 08 Септември, прославата ќе се одржи на 7ми Септември во ЕУ Инфо Центарот во Скопје со почеток од 11 часот.

   -Каква е улогата на еден физиотерапевт во целокупното зачувување на здраво тело кај пациентот?

  Велјаноски:Физиотерапевтот е една од најзначајните алки во синџирот на медицинската рехабилитација кај пациентите. Со редовна посета на физиотерапевт, консултации па и третмани може да се делува и превентивно врз физичката состојба на пациентите, и да се песретнат голем број на болни состојби. Советувајте се, консултирајте се со физиотерапевт, барем тоа е бесплатно, но е многу значајно во зачувувањето и третманот на психо – физичката состојба. Вашето тело во секој случај ќе ви биде благодарно.

  Сподели на:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Локални избори 2021пред 3 часа

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Локални избори 2021пред 5 часа

  ДИК ги соопшти конечните резултати, во вториот круг ќе се гласа во 44 општини

  Гостиварпред 7 часа

  Гостиварската полиција вчеравечер приведе две лица

  Спортпред 8 часа

  КК Гостивар денеска од 18 часот ќе го нагости Работнички

  Здравје и убавинапред 9 часа

  Тиква – кралица на есента со импресивни придобивки за здравјето

  Македонијапред 10 часа

  Се празнува Денот на македонската револуционерна борба

  Локални избори 2021пред 11 часа

  ДИК ќе ги соопшти конечните резултати од првиот круг на локалните избори

  Гостиварпред 1 ден

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 1 ден

  411 новозаразени со корона во земјава во последното деноноќие

  Вестипред 1 ден

  Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

  Гостиварпред 1 ден

  Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

  Македонијапред 1 ден

  ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари, креираната атмосфера е предупредувачка и мора веднаш да престане

  Гостиварпред 1 ден

  25 годишна девојка приведена и задржана во ПС Гостивар

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 5 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 1 недела

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Гостиварпред 6 дена

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Гостиварпред 4 дена

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Градоначалникот во заминување прави диви депонии и илегален бизнис со отпадот

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар приведена млада жена заради агресија и закани кон сопругот

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!