Поврзи се со нас

Технологија

Како снима двојната камерата на iPhone 7 Plus?

Објавено

на

Пред почетокот на испораките на iPhone 7 Plus, уредот успеа да падне во рацете на фотографи од Sports Illustrated и ESPN, кои во последните денови го користеа за фотографирање на тенискиот турнир US Open и на натпревар во американски фудбал, и резултатите се импресивни.

Се разбира, тоа е дел од маркетинг стратегијата на Apple да го зголеми интересот за смартфоните меѓу корисниците, која повторно се фокусира на можностите на камерата. Како што веќе напишавме, двата уреди се опремени со подобрени 12МР камери, кои се со оптичка стабилизација, а во поголемиот модел има и втора камера со телефото објектив за обезбедување на 2х оптички зум.

Детали за конкретните параметри на снимање и со која од двете комори е снимен секоја кадар се достапни во EXIF информациите на секоја датотека, па можете да добиете детални технички информации. Повеќето од сликите се направени на светла дневна светлина и од искусни спортски фотографи, така што квалитетот и заситените бои едвај ќе изненадат некого. За жал сликите не се во полната резолуција, но наскоро на интернет ќе има изобилство од фотографии снимени со телефоните.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар по 9 години се врати во Првата македонска фудбалска лига

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Македонијапред 4 недели

За храна и сметки потребни најмалку 49.384 денари

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена