Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Иселувањето на младите – потреба или тренд?

Објавено

на

  Неми сведоци сме како секојдневно сé повеќе млади ја напуштаат нашата татковина. Некои своеволно, некои затоа што мораат поради работата на нивните родители. За младите, коишто се наоѓаат на крстопат на животот, одлуките не се лесни. Треба да одлучат како ќе го живеат својот живот, што ќе студираат, каде ќе студираат, каде ќе живеат, како ќе ја градат својата иднина…

  Разговарајќи на овие теми со неколку млади луѓе, добивме различни одговори. Едни се заминати да студираат во странство затоа што сметаат дека таму ќе се здобијат со поквалитетно образование што ќе се цени од страна на идните работодавачи. „Во странство се нуди платена пракса, работа додека траат студиите и поголема шанса за вработување по завршување на образованието”, вели 19-годишната Милица Ц. Со неа се сложи и нејзината врсничка Елена М.

  На прашањето дали се запознаени со поволностите што ги нуди нашата држава како што се разни субвенции, стипендии, проектот „Купи куќа за млади”… нашите соговорници одговорија дека се запознаени, но не им се допаѓаат и поради тоа не ја планираат својата иднина во татковината. Оние пак кои имаат намера да заминат во странство на работа, објаснуваат дека тоа е поради поголемите плати кои ќе ги добијат таму и удобниот живот што ќе им го овозможаттие примања. Тие информации ги добиле од нивни роднини кои веќе се заминати на работа во странство. И покрај поволностите што им се нудат тука, младите велат дека штом ќе заминат, веќе немаат намера да се вратат назад. Само мал број од младите со кои поразговаравме одговорија дека иднината ја гледаат во својата татковина, дека планираат да ги искористат сите можности што им се нудат и сакаат да останат тука.

  Прецизни статистички податоци колку млади, водени од потребата за потрага по подобар живот, ја напуштиле земјава нема. Според податоци на Центарот за истражување и креирање политики (ЦИКП), 76.7% од младите размислуваат да се иселат, и тоа пред сè во земјите членки на ЕУ. Како клучни причини за тоа најчесто се наведуваат материјалните услови и општествената атмосфера. Друг податок, објавен од Светска банка кажува дека до 2013 година од земјава се иселиле околу 600 илјади луѓе, а според статистичката служба на ЕвропскатаУнија – Еуростат од 1998 до 2011 година, земјава ја напуштиле околу 230 илјади граѓани, од кои најголем дел биле млади.

  Треба да се земе предвид дека младите некогаш „летаат во облаци” и сметаат дека во странство ќе ги пречекаат со црвен тепих и веднаш ќе ги стават директори на разни успешни компании. Во странство младите прифаќаат да работат секаква работа и притоа не се жалат што работат по 15 часа на ден, а дома им е понижување да работат толку. Несомнено е дека иселувањето ќе донесе долгорочни негативни последици, губење на човечки потенцијал и сила, кои треба да бидат движечки за државата.

  На крај се поставува прашањето: Дали иселувањето повеќе стана некој вид на мода, отколку потреба и дали доколку се вложат максимално и ги искористат сите можности, младите би имале поубав и полесен живот во својата земја?

  автор: Марија Петроска, 18 години, од Гостивар

  Текстот е изработен во рамки на Проектот „Младински глас – Вклучување на младите во заедницата преку новинарство“, кој го спроведува АДИ-Гостивар, со финансиска поддршка на Амбасадата на Чешка во Скопје.

   

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 30 минути

  Во Гостивар пронајдена малолетничка која побегнала од Домот за деца без родители

  Здравје и убавинапред 2 часа

  Го намалува крвниот притисок, го штити срцето – овошје кое според Хомер е дар од боговите

  Вестипред 2 часа

  Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

  Гостиварпред 15 часа

  Во Гостивар повеќето хоспитализирани ковид пациенти се вакцинирани

  Македонијапред 16 часа

  Ковид биланс: 2.341 новозаразен, 21 починат, оздравеле 1.470

  Вестипред 19 часа

  Во Србија рекорд – 19.901 коронавирус случај

  Гостиварпред 20 часа

  10 годишно дете е најмладиот пациент на инфективно во Гостивар

  Гостиварпред 21 час

  Во Гостивар и Тетово за три часа откриени 19 брзи возачи на комбиња, автобуси и камиони

  Гостиварпред 21 час

  Приведен гостиварец кој одзел клуч од возило

  Македонијапред 22 часа

  Почина познатиот композитор и диригент Александар Џамбазов

  Вестипред 23 часа

  Цените на нафтата растат поради тензиите во Европа и на Блискиот Исток

  Технологијапред 23 часа

  Пазарот на криптовалути во надолна линија – Инвеститорите трпат загуби

  Гостиварпред 24 часа

  Фатени две лица од Гостивар кои краделе во угостителски локали и објект на Железници

  Македонијапред 2 недели

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Гостиварпред 7 дена

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Македонијапред 2 недели

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Гостиварпред 2 недели

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 5 дена

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 1 недела

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Вестипред 1 недела

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 2 недели

  Под истрага 52 годишник од Гостивар фатен со 4,5 кг. хероин

  Гостиварпред 7 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 7 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 3 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 9 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 12 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена