Поврзи се со нас

Македонија

Исплатата на мајската пензија почнува од среда

Владата на вчерашната седница ја усвои информацијата за исплата на пензии за мај 2020 година.

Владата го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 26 мај, при што се препорачува на деловните банки, од среда 27 мај да обезбедат пензионерите со мајските пензии да може да располагаат преку мрежата на банкомати и во трговската мрежа.

Се препорачува на деловните банки преку филијалите и експозитурите на банките да обезбедат готовинска исплата на пензии за клиентите кои не користат картички, во четири групи според следниот распоред составен според висината на пензијата:

–         Во среда, на 27.05.2020 година исплата на пензии со висина до 11.000 денари;

–         Во четврток, на 28.05.2020 година исплата на пензии во висина од 11.001 денари до 14.000 денари;

–         Во петок, на 29.05.2020 година исплата на пензии во висина од 14.001 денари до 18.000 денари;

–         Во понеделник, на 01.06.2020 година исплата на пензии во висина над 18.000 денари.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!