Поврзи се со нас

Македонија

Исплатата на априлските пензии почнува од понеделник

Објавено

на

Владата на вчерашната седница ја усвои Информацијата за исплата на пензии за април 2021 година, и го задолжи Фондот на пензиското и инвалидското осигурување да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 23 април, а на деловните банки им се препорачува да обезбедат пензионерите да може да располагаат со априлските пензии преку мрежата на банкомати и во трговската мрежа од 26 април.

Готовинската исплата на пензии за клиентите кои не користат картички ќе се оствари во четири групи според следниот распоред составен според висината на пензијата:

  • За пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се изврши на 26.04.2021 година (понеделник);
  • За пензии со висина 11.001-14.000 денари, исплатата да се изврши на 27.04.2021 година (вторник);
  • За пензии со висина 14.001-18.000 денари, исплатата да се изврши на 28.04.2021 година (среда); и
  • За пензии со висина над 18.001 денари, исплата да се изврши на 29.04.2021 година (четврток). Со ова, наведувааат од Владата сите корисници на пензии ќе ги добијат своите средства пред првомајските и велигденските празници.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Занимливостипред 15 минути

Што е тоа политички маркетинг и како почнал да се применува?

Гостиварпред 3 часа

Невремето предизвика прекини на струјата во Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Топло неделно утро, најмногу дожд наврнал во Маврово

Здравје и убавинапред 18 часа

Совети за цврст сон кај бебето

Гостиварпред 19 часа

Малолетник од Градец нападнат од соученик во училишен двор

Гостиварпред 21 час

Гостиварка го пријавила сопругот за семејно насилство

Гостиварпред 23 часа

Во Гостивар лишен од слобода 47 годишник, бил агресивен кон службено лице

Гостиварпред 1 ден

Услови за невреме доцна попладне и навечер, апел за претпазливост!

Македонијапред 1 ден

Мелничарите најавуваат поскапување на лебот, брашното и печивата за најмалку 10%

Македонијапред 1 ден

Струјата поскапела 11,2 % за половина година

Гостиварпред 1 ден

Маж од гостиварско фатен со кокаин во Тетово

Вестипред 1 ден

Гаспром: Од гасоводот истече гас еднакво на тримесечните потреби на Данска

Македонијапред 1 ден

Достава на документите за студентска стипендија од денес до 30 октомври

Гостиварпред 3 дена

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 3 дена

Сметката за струја на болницата во Гостивар за август е 45.536 евра-Неиздржливо е, велат од Управата

Гостиварпред 2 недели

Обвинителството за синоќешниот случај во Гостивар – Пронајден е пиштол, се проверуваат снимки од камери…

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Гостиварпред 1 недела

Гостивар повикува: Ајде на планина!..Развој на планински туризам и еко едукација на младите

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 4 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 5 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена