Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
  • Дата: 05/05/2019 | 19:14

Исполнет е цензусот, се очекуваат резултатите: Гордана или Стево?

Според податоците од Државната изборна комисија до 18.30 часот, во земјава гласачкото право го искористиле 44,5% од избирачите, со што е исполнет цензусот за избор на претседател на државата во вториот круг од Претседателските избори 2019. Гласале вкупно 801.757 граѓани.

Гласачките места се затворија во 19 часот и избирачките одбори работат на пребројување на гласовите. ДИК ќе ги објавува резултатите сукцесивно по електронски пат.

Македонската јавност е во исчекување на изборните резултати кои треба да го дадат одговорот на прашањето Кој ќе биде идниот претседател на државата: Стево Пендаровски или Гордана Силјановска Давкова?

 

Напишете коментар