Поврзи се со нас

Гостивар

Историска средба: Новинари и судии во Апелација Гостивар ги „пеглаа“ релациите

Објавено

на

  Каква е соработката меѓу медиумите и судовите, кои се проблемите со кои се соочуваат новинарите при барање информации од овие институции, дали доволно ги познаваат и почитуваат правилата за судско известување? На овие теми се дебатираше денес во Апелациониот суд во Гостивар, каде се одржа работилница наменета за новинари и судии од регионот.

  Настанот го организираше Судско-медиумскиот совет при Здружението на судии на Македонија со цел да се зајакне соработката меѓу двете страни, во интерес на јавноста.

  „Ова е историска средба. Прв пат судии и новинари од едно апелационо подрачје седнуваат вака да си ги кажат проблемите, конкретно на новинарите во пристапот до информации во четирите судови на подрачјето: Гостивар, Тетово, Кичево и Дебар. Навистина имаше гласна расправа, но беше конструктивна. Од она што новинарите го кажаа, практично излегува дека новинарите не комуницираат со судовите. Транспарентноста е нула. Во Тетово слушнавме дека има 2 портпароли, но никогаш не креваат телефон, не ги информираат новинарите. Слушнавме дека во Гостивар нема портпароли, ниту во Основниот, ниту во Апелациониот суд, а тоа е законска обврска“, рече Соња Деловска, новинар, член на Судско-медиумскиот совет.

  Дел од заклучоците од денешната работилница беа судовите да бидат потранспарентни и подобро организирани за давање информации, додека новинарите повеќе да внимаваат на правилата за судско известување.

  „Мислам дека треба да извлечеме добар заклучок што е недостаток на досегашната комуникација меѓу новинарите и судовите на апелационо подрачје Гостивар. Разменивме позитивни и негативни искуства. Едноставно некои работи треба само да насочат за да се воспостави добра комуникација. Навистина се потребни функционални стручни кадри за односи со јавност во судовите, ПР лица кои професионално, стручно би ги давале информациите на новинарите. Тој недостаток на човечки ресурси постои, реално такви се можностите, но трендот наметнува потреба да се ангажира таков кадар“, изјави претседателот на Апелација во Гостивар, Беким Мехмеди.

  На дебатата секоја страна ги бранеше своите аргументи. Новинарите дека судиите мора да бидат поотворени и попристапни за информации. Судиите дека е неопходно новинарите повеќе да се едуцираат, за да не прават грешки кога извесуваат од областа на судството.

  На крај беа едногласни во мислењето дека треба да градат партнерски однос, со почитување на правилата.

  Судско-медиумскиот совет е формиран во 2018-та година и е прво тело од ваков вид во Европа. Има 21 член, од кои 11 се новинари од различни медиуми и 10 судии и претседатели на судови.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 11 часа

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 12 часа

  411 новозаразени со корона во земјава во последното деноноќие

  Вестипред 15 часа

  Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

  Гостиварпред 17 часа

  Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

  Македонијапред 17 часа

  ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари, креираната атмосфера е предупредувачка и мора веднаш да престане

  Гостиварпред 18 часа

  25 годишна девојка приведена и задржана во ПС Гостивар

  Што, како, каде?!пред 19 часа

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Гостиварпред 20 часа

  Викенд временска прогноза

  Што, како, каде?!пред 21 час

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Вестипред 21 час

  Славниот актер Алек Болдвин ја застрела директорката на фотографија на снимање на филм

  Македонијапред 1 ден

  Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 2 дена

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Вестипред 7 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 4 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 1 недела

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Културапред 2 недели

  Битолскиот театар со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!