fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Историски ден за фудбалот во Македонија – Можеме ли до Европско првенство?

(комерцијална објава)

Објавено

на

После долго чекање, македонската фудбалска репрезентација е во позиција да игра за историја, да игра за Европско првенство. Денес во 18 часот во Тбилиси ќе се одигра историскиот натпревар против Грузија, а доколку сакате да навивате и притоа да заработите, MOZZART нуди одлични квоти за натпреварот.

Последната препрека кон оваа цел за која сонуваат Пандев и екипата е Грузија, а за тој сон да се оствари, потребен им е перфектен натпревар во Тбилиси. Факт е дека ќе биде тешко без Енис Барди, „моторот“ на екипата кој се повреди на последниот тренинг, како и големиот борец Аријан Адеми, кој е исто така неизвесен поради повреда, но сите момци се свесни дека мораат да го надополнат нивното отсуство на терен, затоа што знаат што ги чека – оваа генерација предводена од селекторот Игор Ангеловски е зрела за едно ЕП!

Погледнете ги сите квоти за овој натпревар тука <<

Патот до овој плеј-оф водеше преку новоформираната Лига на нации на УЕФА. Во рамки на ланското издание во Лигата Д, Македонија беше подобра од Ерменија, Гибралтар и Лихтенштајн, а по неколку одложувања, успеа да слави и во полуфиналето против Косово во Скопје кое се одигра без публика како превенција од ширење на ковид-19. Сега следи последната пречка, тоа е селекцијата на Грузија, која повеќе не е енигма, затоа што против неа се одиграа две средби.

И во двата натпревари Македонија дојде до реми со идентични 1:1 и тоа по негатива, а интересно е што и на мечот во Скопје и на мечот во Тбилиси тоа го направи со играч помалку. Грузија се покажа дека не е така „страшна“ и незгодна, па сонот за Европско првенство конечно може да ни стане реалност. Плус, и противникот има хендикеп со повредени играчи и ковид-19, па Вајс нема да може да смета на неколку стандардни првотимци.

Да стискаме палци за на крајот заедно да се радуваме, ама – и да типуваме! Квотата за историја во Тбилиси во MOZZART изнесува 3.00. Доста примамливо, мора да признаеме. А, ако ја споите со некоја од комбинациите и додадете голови, или типувате на полувреме-крај, истата додатно ќе порасне. Македонија на ЕП и воедно добитен тикет – е, тоа е богами двојна добивка! Во исчекување на историскиот натпревар, направете го вашиот избор – MOZZART нуди широк спектар на игри!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!