Поврзи се со нас

Магазин

Истражувања: Како Ковид-19 влијае на бременоста?

Објавено

на

  Бременоста може да биде стреснa, a особено во пандемија. Наодите од неколку различни истражувања покажуваат дека бремените жени се подложни на коронавирусна зараза, но и дека осум насто од испитаничките имале потежок облик на заболување што довело до компликации.

  Често прашање што го имаат бремените жени е – како болеста може да влијае на бебето додека е во стомакот? Она што дефинитивно се препорачува е – секогаш да го информирате вашиот лекар ако имате висока температура за време на бременоста, бидејќи одредени вируси може да влијаат на здравјето на вашето бебе.

  Коронавирусот не е опширно проучен, така што никој не може со апсолутна сигурност да каже какви траги може да остави на децата. Сепак, постојат одредени истражувања.

  Истражувањето на американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) посочува дека бремените жени се поподложни од другите луѓе, на други респираторни инфекции, како што е грипот. Ова делумно се должи на тоа што бременоста го менува имунолошкиот систем, а делумно и влијае на белите дробови и срцето.

  Како и да е, заклучно со март 2020 година, нема конкретни показатели дека бремените жени се посклони кон коронавирус од другите луѓе, според научен труд од 2020 година. Па дури и ако се заразат, истражувачите истакнуваат дека кај бремените жени нема поголема веројатност да добијат сериозни компликации од Ковид-19, како што е пневмонија.

  Малку се новите испитувања кои можат да тврдат со сигурност, но врз основа на сегашните податоци, ЦДЦ посочува дека бремените жени кои имале заболување од коронавирус, имаат поголема веројатност да имаат полош исход на бременоста отколку бремените жени кои не биле заразени.

  Од 147 испитани жени, осум отсто имале посериозна болест, а еден насто биле критични.

  Кралскиот колеџ за гинекологија известува дека иако некои Кинески со симптоми на коронавирус се породиле предвремено, не е јасно дали бебињата се родиле рано поради заразата или зашто лекарите решиле да предизвикаат предвремено породување затоа што мајките биле заболени. Исто така, тие не најдоа докази дека коронавирусот предизвикува спонтан абортус.

  Сè уште нема конкретни докази ни дека вирусот може да се пренесе од мајка на дете за време на бременоста. Во едно истражување кое опфатило девет бремени Кинески заразени со новиот коронавирус во последното тримесечје од бременоста, вирусот не се појавил во амнионската течност или крвта во папочната врвца, ниту пак, кај новороденчето.

  Сепак, во една малку поголема студија, три новороденчиња родени од жени со Ковид-19 имале позитивен тест за вирусот. Останатите 30 новороденчиња во групата покажале негативен тест, а истражувачите не се сигурни дали бебињата кои имале позитивен тест биле заразени со вирусот во матката или го примиле по раѓањето.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 1 час

  Баровите и дискотеките може да работат, од 15 ноември нови правила за влез во локали

  Локални избори 2021пред 3 часа

  Бејта во придружба на Филипче во посета на Дутлок: Поддршка од Владата за проектите во Гостивар

  Вестипред 6 часа

  Повик за десет стипендии за 2021/2022 година на Политехничкиот универзитет во Италија

  Локални избори 2021пред 7 часа

  Алтернатива ја потврди поддршката на коалициските кандидати во Гостивар, Врапчиште и уште 5 други општини

  Македонијапред 8 часа

  Нови 511 позитивни на корона, 10 смртни случаи

  Гостиварпред 10 часа

  Во Гостивар приведено лице заради нарушување на ЈРМ

  Гостиварпред 11 часа

  Пораст на бројот на заразени со коронавирус во земјава, во Гостивар мирно

  Гостиварпред 12 часа

  Нападнат и ограбен малолетник на улица во Гостивар

  Македонијапред 13 часа

  Зимското сметање на времето почнува во предизборната ноќ меѓу 30 и 31 октомври

  Здравје и убавинапред 14 часа

  Пет намирници за подобра меморија

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Неколку свети за побистар ум

  Локални избори 2021пред 1 ден

  „На Ахмети му посакувам успешна пензија за месец-два“ – рече Таравари

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Бејта заедно со Нуредини и Бочварски во посета на Циглана

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 дена

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Локални избори 2021пред 2 дена

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 1 недела

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Гостиварпред 4 дена

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Локални избори 2021пред 3 дена

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 9 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!