Поврзи се со нас

Занимливости

Истражувања: Парите може да купат поквалитетен живот, но не и среќа

Објавено

на

  Дали луѓето од листите на „Форбс“ навистина се посреќни од „обичните смртници“ – на ова прашање се обидуваат да одговорат стручњаците кои ја проучуваат среќата. Така, првичниот заклучок гласи: Парите можат да купат поквалитетен живот, но не секогаш и среќа.

  Во испитување на американските социјални истражувачи Ед Динер, Џеф Хорвиц и Роберт Емонс, тие го споредија субјективното чувство за благосостојба на сто луѓе од листата најбогати Американци на „Форбс“ и сто луѓе со просечни примања. Се покажа дека богатите луѓе во просек се само малку посреќни од луѓето со просечни примања. Никој од испитаниците не верувал дека парите се главен извор на среќа, а како главни најчесто ја наведувале самоувереноста и самовреднувањето.

  Во 2010 година, слично истражување е спроведено од Даниел Канеман и Ангус Дитон од Центарот за здравје и благосостојба при Универзитетот „Принстон“ во Њу Џерси (САД), инаку добитници на Нобеловата награда за економија. Тие откриле дека побогатите луѓе мислат дека нивните животи се подобри. Но, емоционалната благосостојба расте пропорционално само до годишна плата од 75.000 долари. Над тоа, луѓето не се дополнително позадоволни ако примањата се повисоки.

  Во студија од Холандија, којшто опфатил луѓе со просечни и натпросечни примања, покажа дека богатите луѓе минуваат повеќе време во работна дејност – 30 отсто од денот, наспроти оние другите (25 отсто).

  Но, кога станува збор за слободното време, има поголеми разлики. Двете групи минуваат подеднакво време на слободни активности, но луѓето со просечни примања повеќе време минуваат на каучот пред телевизор, на социјалните мрежи и слично додека милионерите активно го поминуваат своето слободно време. Околу 22 проценти од нив пријавиле дека се занимаваат со спорт, некое хоби или доброволни корисни дејности, во споредба со 16 отсто од луѓето од групата со просечен приход.

  Истражувачите откриле и дека поактивното хоби е поврзано со задоволството во животот. Односно, колку е човекот поактивен, толку е посреќен, без разлика колку пари има.

  Натаму, некои истражувања покажуваат дека кога купуваме работи, и тоа може да нѐ расположи, но тоа е само така наречена моментна среќа. Според Универзитетот на Британска Колумбија (Канада), материјалните работи ни носат среќа во мигот кога ги користиме и тоа може да се повторува, а искуствата ни носат поинтензивна, но еднократна моментна среќа.

  Заклучокот на психолозите гласи дека со пари може да се купат повеќе работи што ги прават луѓето среќни, но прво, човекот треба да препознае што ќе го направи можеби и најсреќен.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 5 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 7 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 9 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 10 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 12 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 12 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 13 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 15 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 16 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 17 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 18 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 1 ден

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена