Поврзи се со нас

Занимливости

Истражување: Телото брзата храна ја третира како опасна инфекција?!

Објавено

на

  Имунолошкиот систем може да одговори на брзата храна на ист начин како што се однесува против бактериска инфекција, тврди научна студија спроведена врз лабораториски глувци. Тоа го наметнува прашањето дали и колку наша честа употреба на ваков вид храна би можело да се одрази врз нашето здравје.

  Истражувањето покажало дека глувците кои се хранеле со производи еквивалентни на „брзата храна“, богати со заситени масти, шеќери и сол, во текот на еден месец, без да им биде давано свежо овошје, зеленчук или целулоза, имале чести воспалителни реакции на ткивата и зголемен број на имунолошки клетки во нивната крв, исто како да биле погодени од инфекција со микроорганизми.

  Oваа состојба на аларм на имуниот систем може да остане долгорочно, вели меѓународниот тим на истражувачи, што се заснова на веќе докажаното тврдење дека нашиот имунолошки систем може да запомни аспекти од минатите битки.

  „По инфекција, одбранбените клетки остануваат алармирани, за да можат побрзо да одговорат на нов евентуален напад“, објаснува Ејк Латц од Универзитетот во Бон.

  Со други зборови, штом телото започне да реагира на компонентите од брзата храна, враќањето во режим на здрава исхрана можеби не е доволно за целосно поништување на промените, кои имаат одредени импликации врз целокупното здравје.

  „Нездравата исхрана доведе до неочекувано зголемување на бројот на одредени имунолошки клетки во крвта на глувците, особено гранулоцитите и моноцитите“, вели Анет Христ од Универзитетот во Бон во Германија.

  Навистина, кога глувците по еден месец се вратиле на својата редовна исхрана со житни култури, воспаленијата исчезнале, но генетското репрограмирање што ги држело глувците почувствителни на иден напад останал во клеточната меморија.

  Нормално е таква имннолошка реакција да предизвика некоја инфекција, но овде тоа го направила брзата храна. Тоа значи дека во иднина разни воспаленија и проблеми поврзани со одредени имунолошки реакции, како дијабетес тип II, ќе може полесно да се активираат.

  Засега, за ова има докази само кај глувците, но ако истиот вид на реакција се случува и во нашите тела, тогаш тоа е повеќе од доказ за врската помеѓу нездравата исхрана и здравствените проблеми како што се дијабетес тип II, дебелината и проблеми со срцето, велат истражувачите.

  Научниците идентификувале и „сензор за брза храна“ во имуните клетки, врз основа на прегледи на 120 глувци. Сигнален систем наречен „инфламасом NLRP3“, кој науката сè уште не утврдила како функционира.

  Тоа е уште еден предупредувачки знак дека дури и кога стапката на смртоносни инфекции и вирози опаѓа, ние систмот го оптоваруваме со лоша исхрана и недостаток на физичка активност, велат истражувачите.

  „Основите на здравата исхрана треба да станат многу поистакнат дел од образованието отколку што се во моментов“, велат истражувачите и додаваат:

  „Децата имаат избор за она што го јадат секој ден. Ние треба да им овозможиме да носат свесни одлуки во врска со нивните навики во исхраната“.

  Истражувањето е објавено во Cell.

  Во соработка со Е наука

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Вестипред 2 часа

  Пожар во албанското летувалиште Ксамил

  Вестипред 3 часа

  Реакција по средбата Заев, Рама, Вучиќ: „Жените се многу повеќе од слуги на мажите“

  Здравје и убавинапред 3 часа

  Чајот и маслото од нане нудат повеќе придобивки

  Што, како, каде?!пред 5 часа

  Монтенегро маркети со нова неделна акција со супер ниски цени

  Гостиварпред 6 часа

  Одлука за старт на постапка за концесионерство за Аква Парк во Гостивар

  Вестипред 7 часа

  Српски Телеком основа компанија во земјава

  Македонијапред 7 часа

  ССМ апелира да се реши статусот на околу 4700 наставници и стручни соработници

  Што, како, каде?!пред 8 часа

  Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра маркети

  Гостиварпред 8 часа

  Бигорски ќе го одбележи Илинден со Света литургија и Молитва за татковината

  Што, како, каде?!пред 9 часа

  50 % попуст на сите прегледи во Систина Офталмологија Тетово и Гостивар

  Гостиварпред 10 часа

  Расте бројот: 74 нови случаи на коронавирус, 7 во Гостивар

  Гостиварпред 10 часа

  Нападнат фудбалер на улица во Гостивар

  Македонијапред 11 часа

  МТСП: Стечајните работници кои ги исполнуваат условите за надомест со новиот Закон да се пријават во АВРСМ

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ: Нова месечна акција со БОНУС поени (16.07.21 – 15.08.21)

  Гостиварпред 2 недели

  Почна официјалниот дел од Галичка свадба 2021, следете го преносот во живо

  Гостиварпред 2 недели

  Претреси и апсења на дилери на дрога во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар лишена од слобода девојка кај која е најден кокаин

  Македонијапред 2 недели

  Отворен привремениот граничен премин Стрезимир – Рестилица

  Гостиварпред 2 недели

  КОНКУРС за поезија од млади автори

  Гостиварпред 2 недели

  Mаж физички нападнал вработена во Службата за брза помош во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Приведен 18 годишник од гостиварско, се сомничи за обљуба на малолетна роднина

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварец ја малтретирал неподвижната сопруга и ја оставал без лекови и храна

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварската полиција одзеде 5 патнички моторни возила заради бучавост

  Гостиварпред 4 дена

  Предлог на Таравари, угостителските објекти во Гостивар да работат плус два часа

  Еден ден со..пред 7 дена

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 3 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 6 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 6 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 10 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 12 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!