Поврзи се со нас

Вести

Италијанец позитивен на мајмунски сипаници, Ковид-19 и ХИВ

Објавено

на

Италијанец е првиот човек во светот кој истовремено е позитивен на мајмунски сипаници, Ковид-19 и ХИВ.

Пациентот (36) дошол на лекар откако по враќањето од петдневното патување во Шпанија, каде имал незаштитен секс со мажи, добил висока температура, болки во грлото и главата, како и воспаление во пределот на препоните.

Три дена по појавата на симптомите, тој бил позитивен на коронавирусот, објави стручното списание „Џурнал оф Инфекшн“.

Само неколку часа по позитивниот тест за корона, на неговата лева рака се појавило црвенило. По неколку дена, сипаниците се прошириле по целото тело, па бил примен во болница во Таканија.

На клиниката му биле направени низа тестови при што е утврдено дека е позитивен на мајмунски сипаници, Ковид-19 и ХИВ.

Тестот за ХИВ покажал високо ниво на вирусот, а негативниот тест направен пред една година бил доказ дека тој неодамна се заразил.

По една недела тој бил пуштен од болница, откако се излекувал од Ковид-19 и мајмунски сипаници.

– Овој случај покажува како симптомите на мајмунски сипаници и Ковид-19 може да се преклопуваат и потврдува дека во случај на коинфекција важно е да се испитаат сексуалните навики за да се дојде до правилна дијагноза, велат научниците од Универзитетот во Катанија во својот извештај.

Тие предупредија дека брисот од грлото на пациентот бил сè уште позитивен и по 20 дена, што укажува дека лицето сè уште е заразно.

Бидејќи ова е прв случај на лице заразено со три вируси, докторите велат дека нема доволно докази дека оваа комбинација може да ја влоши состојбата на пациентот.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена