fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Италијански спелеолози во Гостивар – наскоро виртуелна 3Д тура низ пештерата Убавица

Објавено

на

Група спелеолози од Италија престојуваат во Гостивар со цел да ја истражуваат пештерата Убавица во Горна Ѓоновица и да обучат нивни гостиварски колеги за подобро управување и заштита на пештерата.

Активноста е дел од проектот за зајакнување на локалните актери за истражување и конзервација на природното наследство на Убавица, што го спроведува Спелеолошкиот клуб Кораби од Гостивар во соработка со општината.

„За мене нешто многу значајно и трајно е што ќе се овозможи и виртуелна тура во внатрешноста на пештерата. Така и оние кои не можат да ја посетат, ќе може да ја разгледаат и да уживаат во природните убавини“, рече Јетон Османи, претседател на клубот.

Матео Тарталини, спелеолог од Италија нагласи дека со задоволство ќе ги споделат своите искуства со локалните спелеолози. „Овој проект, за нас претставува нешто многу големо и значајно. Подготвени сме да ги пренесеме нашите искуства на овдешните спелеолози. Ќе се фокусираме да споделиме што е можно повеќе знаење и вештини.

Градоначалникот Арбен Таравари, кој ги прими спелеолозите денес во својот кабинет, изрази надеж  дека со проектот ќе се збогати туристичката понуда на Гостивар.

Проектот за истражување и заштита на пештерата Убавица финансиски е поддржан од Европската Унија со околу 76 илјади долари.

 

 

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!