Поврзи се со нас

Македонија

Италијанскиот јазик нова можност за шестoодделенците од ООУ Единство Гостивар

За многу луѓе, најтешкиот чекор при желбата за изучување на некој јазик е одлуката кој јазик да го одберат.

Учењето странски јазици станува тренд во целиот свет. Луѓето се’ почесто патуваат, а со тоа добиваат и желба за учење на јазиците кои се зборуваат во земјите кои ги посетуваат. Со повеќе од 85 милиони луѓе кои го користат, италијанскиот јазик е еден од најпопуларните странски јазици за изучување.

Во земјава донесена е наставна програма со кој се воведува во сите основните училишта низ цела наша држава учење на италијанскиот јазик, со што учениците имаат можност да го одберат италијанскиот како втор странски јазик од шесто одделение.

Веќе трета година по ред, италијанскиот јазик е еден од понудените странски јазици кои идните шестоодделенци можат да го изберат во рамките на нивното основно и средно образование. За таа цел, Здружението на професори по италијански јазик од нашата земја започна кампања за промоција на италијанскиот јазик низ македонските градови. Во рамките на кампањата, професорите по италијански јазик го потенцираат фактот дека наставните програми за италијански јазик во основно образование се целосно ориентирани кон комуникација и во центарот на наставата се става практичната страна од изучувањето на италијанскиот јазик во комуникативни ситуации од секојдневието на децата. Италијанскиот се изучува како трет странски јазик во повеќе гимназии низ Македонија, но во моментов, италијанскиот јазик веќе е задолжителен изборен втор странски јазик во основни училишта во Битола, Струмица, Куманово, Св.Николе, Гостивар, Маврово, Струга, Центар Жупа и Делчево.

Во Гостивар, таа можност ја имаат учениците во ООУ Единство Гостивар.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Гостиварпред 1 минута

Разрешен Реисот на ИВЗ, Гостиварскиот Муфтија назначен за вршител на должноста

Македонијапред 48 минути

МЗ: Новозаболени 25 лица, оздравени 17, починати пациенти од Тетово, Струга и Скопје

Гостиварпред 2 часа

Прес на СДСМ Гостивар: Може да се организираат 100% сигурни избори за граѓаните и за нивното здравје

Гостиварпред 3 часа

Сириски мигрант приведен во Горно Јеловце

Гостиварпред 4 часа

Хронично болните и родителите на мали деца остануваат ослободени, за сите други нема да важат работа од дома и ротации

Здравје и убавинапред 6 часа

Шампионски старт на денот во три варијанти

Македонијапред 19 часа

Одлука на Влада: Нема веќе полициски час, кафеаните се отвораат од четврток

Гостиварпред 20 часа

Дали официјално ќе има прекин на забраната за движење? Од 19 часот (ВО ЖИВО) прес на Техничкиот премиер Оливер Спасовски и Венко Филипче

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!