Поврзи се со нас

Македонија

Итно се повлекуваат и забрануваат одредени сладоледи поради ризична состојка!

Објавено

на

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ги информира потрошувачите дека операторот со храна (увозник и дистрибутер) АЛМА М, врз основа на издадено решение од АХВ, од пазарот врши итно повлекување и отповикување на небезбедни производи – сладолед, поради утврдено зголемено присуство на етилен оксид.

Од пазарот се повлекуваат и отповикуваат:
1. Сладолед KIT KAT стапче 20х90 мл
Сериски број/лот- PL1048
Рок на употреба: до 28.02.2023
Причина за отповикување:-небезбеден производ поради присуство на Етилен оксид кој е потенцијален ризик по здравјето на луѓето.
Потекло : Франција

2.Сладолед Милка Ванила и Чоколадо Стапче 20х100 мл
Сериски број/лот:MI1118,MI1119
Рок на употреба: до 30.04.2023
Причина за отповикување:-небезбеден производ поради присуство на Етилен оксид кој е потенцијален ризик по здравјето на луѓето.
Потекло : Полска

3.Сладолед Милка Чоколадно Стапче со лешник 20х100 мл

Сериски број/лот:MI1117
Рок на употреба: до 30.04.2023
Причина за отповикување:-небезбеден производ поради присуство на Етилен оксид кој е потенцијален ризик по здравјето на луѓето.
Потекло : Полска
Увозник во РСМ:АЛМА М

„Горенаведените производи, во количина од 3 080 литри и 30 064 парчиња, при контролата од инспекциските служби на АХВ, затекнати се во магацинот на увозникот. Небезбедниот сладолед е ставен под службен надзор, односно, забрането е негово ставање во промет. Крајните потрошувачи кои ги имаат купено горенаведените производи со сериски брј/лот, апелираме да не ги конзумираат и истите да ги вратат на местото од каде ги купиле, или нешетено да ги уништат.“, соопшти АХВ.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 21 минута

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 34 минути

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 3 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 4 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 5 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 7 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 9 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 10 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 23 часа

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 24 часа

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 1 ден

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Македонијапред 1 ден

Покрената истрага за измама на пациенти во „Жан Митрев“

Македонијапред 1 ден

Ковид статистика за изминатите 24 часа

Што, како, каде?!пред 1 ден

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 5 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Културапред 2 недели

Во Гостивар заокружен проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Maqedoni

Urgjentisht tërhiqen dhe ndalohen akullore të caktuara për shkak të një përbërje të rrezikshme!

Објавено

на

Agjencia ushqimore dhe veterinare (AUV) i informon konsumatorët se operatori me ushqim (importues dhe distributor) ALMA M, mbi bazë të vendimit të lëshuar nga AUV, nga tregu bën tërheqje urgjente dhe revokim të prodhimeve të pasigurta – akullore, për shkak të pranisë të vërtetuar të zmadhuar të oksid etilenit.

Nga tregu tërhiqen dhe revokohen:

  1. Akullore KIT KAT shkop 20×90 ml

Numri serik/lot-PL1048

Afati i përdorimit: deri 28.02.2023

Arsyeja për revokim:-prodhim i pasigurt për shkak të pranisë së Oksid etilenit që është rrezik potencial për shëndetin e njerëzve.

Prejardhja: Francë

  1. Akullore Milka Vanilje dhe Çokollatë Shkop 20×100 ml

Numri serik/lot: MI1118,MI1119

Afati i përdorimit: deri 30.04.2023

Arsyeja për revokim:- prodhim i pasigurt për shkak të pranisë së Oksid etilenit që është rrezik potencial për shëndetin e njerëzve.

Prejardhja: Poloni

  1. Akullore Milka Çokollatë Shkop me lajthi 20x100ml

Numri serik/lot: MI1117

Afati i përdorimit: deri 30.04.2023

Arsyeja për revokim:- prodhim i pasigurt për shkak të pranisë së Oksid etilenit që është rrezik potencial për shëndetin e njerëzve.

Prejardhja:Poloni

Importues në RMV: ALMA M

“Prodhimet e lartëshënuara, në sasi prej 3 080 litra dhe 30 064 copa, gjatë kontrollit të shërbimeve të inspektimit të AUV, janë gjetur në magazinën e importuesit. Akullorja e pasigurtë është e vënë nën mbikëqyrje zyrtare, gjegjësisht, është e ndaluar vënia e saj në qarkullim. Konsumatorët e fundit që i kanë blerë prodhimet e lartëshënuara me numër serik/lot, apelojmë të mos i konsumojnë dhetë njëjtat t’i kthejnë në vendin nga ku i kanë blerë, ose t’i zhbëjnë ato.”, njoftoi AUV.

 

Популарно изминативе 100 дена