Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!  • Дата: 28/07/2019 | 11:03

Ивана Пројковска главен судија на денешното финале на европското фудбалско првенство

Најдобрата македонска судијка, Ивана Пројковска е главен судија на финалето меѓу Франција и Германија од Европското првенство за девојки до 19 години, кое се игра денес во Шкотска.

Таа во фазите од групи ја делеше правдата на натпреварите помеѓу Англија и Германија (1:2) и помеѓу Франција и Норвешка (3:3), додека во полуфиналниот меч помеѓу Германија и Холандија (3:1) беше четвртиот судија.

Добивајќи ја довербата на УЕФА да биде главен судија на финалето помеѓу Германија и Франција, нашата Ивана Пројковска го заработи најголемото признание во нејзината судиска кариера, соопшти Фудбалската федерација на Македонија.  Помошници на Пројковска во финалето ќе ѝ бидат Каролин Калвоја од Естонија и Александра Теодора Апосту од Романија.

Пројковска e во првата категорија на судии во УЕФА.

Напишете коментар