Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Ивана Пројковска главен судија на денешното финале на европското фудбалско првенство

Најдобрата македонска судијка, Ивана Пројковска е главен судија на финалето меѓу Франција и Германија од Европското првенство за девојки до 19 години, кое се игра денес во Шкотска.

Таа во фазите од групи ја делеше правдата на натпреварите помеѓу Англија и Германија (1:2) и помеѓу Франција и Норвешка (3:3), додека во полуфиналниот меч помеѓу Германија и Холандија (3:1) беше четвртиот судија.

Добивајќи ја довербата на УЕФА да биде главен судија на финалето помеѓу Германија и Франција, нашата Ивана Пројковска го заработи најголемото признание во нејзината судиска кариера, соопшти Фудбалската федерација на Македонија.  Помошници на Пројковска во финалето ќе ѝ бидат Каролин Калвоја од Естонија и Александра Теодора Апосту од Романија.

Пројковска e во првата категорија на судии во УЕФА.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!