Поврзи се со нас

Македонија

ИВЗ објави низа мерки за заштита за празникот Бајрам

Исламската верска заедница, денеска објави соопштение со низа мерки за намазот на Фитр Бајрам, што треба да се спроведат во секоја џамија во земјава.

Во соопштението наведени се следните мерки:

– Сабах намаз да се обавува дома;
– Обавувањето на намазот на Фитр Бајрам да не биде подолго од 15 минути;
– Максимално да се избегнат поздравите со физички контакт;
– Откажување од посета на гробишта;
– За време на Фитр Бајрам, традиционалните посети треба да бидат што е можно помалку;
– Дезинфекција на џамии;​
– Задолжително носење маска;​
– Чистење раце со средство за дезинфекција при влезот во џамијата или да се носи ракавици;​
– Секој верник треба да има лично сеџаде;​
– Што повеќе да се користат дворовите на џамиите за обавување на молитвите;​
– Меѓу верниците да се запази физичката дистанца колку што е можно повеќе;​
– Забрането е престој во групи пред или по обавување на молитвите во џамијата;
– Абдест да се зема дома – абдесхањата и тоалетите ќе бидат затворени;

Од ИВЗ уште информираат дека нема да се одржи традиционалната манифестација за празникот Рамазан Бајрам, која е откажана од страна на Ријасетот, заради актуелната состојба со корона вирусот.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Гостиварпред 12 минути

Разрешен Реисот на ИВЗ, Гостиварскиот Муфтија назначен за вршител на должноста

Македонијапред 60 минути

МЗ: Новозаболени 25 лица, оздравени 17, починати пациенти од Тетово, Струга и Скопје

Гостиварпред 2 часа

Прес на СДСМ Гостивар: Може да се организираат 100% сигурни избори за граѓаните и за нивното здравје

Гостиварпред 3 часа

Сириски мигрант приведен во Горно Јеловце

Гостиварпред 5 часа

Хронично болните и родителите на мали деца остануваат ослободени, за сите други нема да важат работа од дома и ротации

Здравје и убавинапред 6 часа

Шампионски старт на денот во три варијанти

Македонијапред 19 часа

Одлука на Влада: Нема веќе полициски час, кафеаните се отвораат од четврток

Гостиварпред 20 часа

Дали официјално ќе има прекин на забраната за движење? Од 19 часот (ВО ЖИВО) прес на Техничкиот премиер Оливер Спасовски и Венко Филипче

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!