Поврзи се со нас

Гостивар

Одлука на ИВЗ: Од 12 мај џамиите се отвораат за молитва

Исламската верска заедница на вонреден состанок, кој се одржа вчера, донесе одлука да ги отвори џамиите. Верските објекти ќе ги отворат вратите од 12 мај (вторник)
„Исламската верска заедница од почетокот на пандемијата на Ковид 19, со цел да го заштити здравјето на граѓаните и да ги земе предвид препораките и предлозите на државните здравствени институции, одлучи да ги сопре колективните молитви во џамија. ИВЗ многу внимателно ја следи состојбата во земјава која се подобрува, а бројот на заразени со вирусот се намалува. На вонредениот состанок е донесена одлука џамиите да бидат отворени на 12 мај и таа одлука стапува во сила веднаш на денот на објавувањето“, се наведува во соопштението на Исламската верска заедница.

 

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Гостиварпред 5 минути

Разрешен Реисот на ИВЗ, Гостиварскиот Муфтија назначен за вршител на должноста

Македонијапред 53 минути

МЗ: Новозаболени 25 лица, оздравени 17, починати пациенти од Тетово, Струга и Скопје

Гостиварпред 2 часа

Прес на СДСМ Гостивар: Може да се организираат 100% сигурни избори за граѓаните и за нивното здравје

Гостиварпред 3 часа

Сириски мигрант приведен во Горно Јеловце

Гостиварпред 5 часа

Хронично болните и родителите на мали деца остануваат ослободени, за сите други нема да важат работа од дома и ротации

Здравје и убавинапред 6 часа

Шампионски старт на денот во три варијанти

Македонијапред 19 часа

Одлука на Влада: Нема веќе полициски час, кафеаните се отвораат од четврток

Гостиварпред 20 часа

Дали официјално ќе има прекин на забраната за движење? Од 19 часот (ВО ЖИВО) прес на Техничкиот премиер Оливер Спасовски и Венко Филипче

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!