fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Избори 2016: Гостивар – Не можеле да гласаат бидејќи ги немало во избирачки список

Објавено

на

Десетици граѓани во Гостивар не можеле да го искористат правото на глас затоа што ги немало во избирачкиот список. Информацијата ја потврдија од Општинската изборна комисија од каде објаснуваат дека станува збор за лица кои претходно биле на спорниот избирачки список и не се пријавиле да го потврдат идентитетот во предвидениот рок. Нивното непријавување автоматски значи губење на правот на глас на овие избори.

-Такви примери има во целата земја и тука ние како Општинска изборна комисија не можеме да сториме ништо, изјави Мустафа Муслиу, претседател на ОИК Гостивар.

На територијата на цела Македонија над 39.500 граѓани беа означени за спорни и тие добија определен рок да се пријават во подрачните Министерства за правда за да го потврдат идентитетот и достават важечки документи. Ова беше дел од партиските договори за одржување на изборите.

Инаку до 17 часот во Гостивар и околните населени места правото на глас го искористиле 34.556 граѓани.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!