fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Избори во МКФ: Kој ќе биде прв човек на македонската кошарка?

Објавено

на

Денеска во Скопје, според одлуката на Управниот одбор на МКФ, ќе се одржи изборно собрание на кое ќе се избира прв човек на Македонската кошаркарска федерација.

Во трката за претседател на МКФ, официјални кандидатури доставија бившиот капитен на кошаркарската репрезентација на Македонија, Перо Антиќ и директорот на МКФ, Владимир Темелковски. Но, доцна синоќа, непосредно пред изборот Темелковски, неочекувано ја повлече својата кандидатура, како наведе поради лични причини.

До овој момент, Перо Антиќ е единствен кандидат во трката за претседател, но правилата на МКФ се такви што кандидатури се прифаќаат скоро до пред самото гласање. Актуелниот претседател, Петар Наумоски се уште се нема изјаснето дали ќе се кандидира за нов мандат или не, се споменуваат и други имиња кои може во последен момент да влетаат во изборот. Според одлука на Управниот одбор на МКФ, секој клуб може да номинира кандидат за прв човек на МКФ.

Изборното собрание ќе започне точно напладне во Сквер 21, во Скопје.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!