Поврзи се со нас

Македонија

Избрана новата Влада

Објавено

на

Синоќа Собранието со 62 гласа „за“ и 51 „против“ го изгласа новиот владин состав. Владата ќе ја предводи старо-новиот премиер Зоран Заев, кој ќе има четири заменици-вицепремиери: Артан Груби – вицепремиер и министер за политички систем, Љупчо Николоски – вицепремиер за борба против корупцијата, Фатмир Битиќи – вицепремиер за економија и Никола Димитров – вицепремиер за европски прашања.

„Ќе работиме и ќе дочекаме правен систем во кој граѓаните ќе веруваат, кој ќе дели правда еднаква за сите ќе работи на ефикасен, транспарентен и ефикасен начин. Ќе работиме и ќе имаме европско образование, кое ќе подготвува едуцирани млади луѓе кои лесно ќе наоѓаат работа и лесно ќе го организираат својот живот по завршување на своето образование. Ќе работиме за уште посилно и поквалитетно здравство кое ќе продолжи да води целосна грижа за здравјето на сите граѓани уште подобор од сега. Најавувам одлучна и бескомпромисна борба против сивата економија во државата, незаконското економско работење кое го имаме дома, избегнувањето на плаќање даноци, шверцот и корупцијата. Тоа мора да го отстраниме, само така ќе имаме мотивирани инвестициски активности во државата. Најавувам брза и навремена поддршка на најсиромашните и на оние кои најмногу им треба помош и поддршка, затоа што само така ќе имаме праведно и правично општество и само така сите ќе бидеме среќни. Ветуваме храброст, мудрост, работливост и чесност, пред сѐ на домашен план, на полето на економијата и правдата, сѐ исклучиво во интерес на граѓаните.“, изјави Заев.

Новите министри се:

 

Оливер Спасовски – министер за внатрешни работи

Венко Филипче – министер за здравство

Мила Царовска -министер за образование и наука

Радмила Шекеринска – министер за одбрана

Бујар Османи – министер за надворешни работи

Фатмир Бесими – министер за финансии

Бојан Маричиќ – министер за правда

Благоја Бочварски – министер за транспорт и врски

Јагода Шахпаска – министер за труд и социјална политика

Ирена Стефоска – министер за култура

Аријанит Хоџа – министер за земјоделство, шумарство и водостопанство

Горан Милевски – министер за локална самоуправа

Крешник Бектеши – министер за економија

Насер Нуредини – министер за животна средина

Јетон Шаќири – министер за информатичко општество и администрациј

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Занимливостипред 29 минути

Кога биле откриени витамините и како ги добиле називите Ц, Д, Б…

Гостиварпред 2 часа

Работната недела почнува со стабилно време, ќе заврши со дожд и снег

Гостиварпред 14 часа

„Ме удри со возило, ми ја прегази ногата и ме нападна“, пријавил гостиварец во полиција

Гостиварпред 18 часа

Гостивар: Користете зимска опрема, полицијата ги советуваше возачите

Спортпред 20 часа

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Занимливостипред 23 часа

Со 103 отчукувања во минута, слушањето на новата песна на Тејлор Свифт може да помогне за спасување живот

Македонијапред 24 часа

Партиски реакции по најавата Џафери да биде премиер на техничката Влада

Рецептипред 1 ден

Брз и многу едноставен десерт – парчиња јаболка завиткани во лиснато тесто

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 3 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Гостиварпред 6 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена