Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Избрани се поетите финалисти на Меѓународниот фестивал „Литературни искри 2019“ во Гостивар

Објавено

на

  Познати се имињата на поетите кои влегоа во финале на годинешново, шесто по ред издание на Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри 2019“ во Гостивар.

  Песните пристигнати на конкурсот ги оценуваше жири-комисијата во состав: претседател Виолета Танчева-Златева (поетеса, раскажувач, лектор, член на ДПМ) и членовите: Лулзим Хазири, поет, и Гордана Страшевска, професор по македонски јазик.

  Во конкуренција од над 16о поети од земјава и странство, во финалето влегоа: Љубица Шопова (Скопје), Стефан Костоски (Охрид), Димитар Арнаудов (Стојаково), Давче Насевски (Штип), Иван Гачина (Хрватска), Дејан Крстески (Гостивар), Маја Нестороска (Радожда), Ице Беличев (Струмица), Спасија Бежановска (Охрид), Мањола Брахај, (Косово), Никола Наумовски (Куманово), Душица Ристовска (Скопје), Јернеј Кустерле (Словенија), Никола Јовановиќ (Србија), Соња Шијаков (Штип), Славица Гаџова-Свидерска (Битола), Емељ Туна (Скопје) и Емануела Ковачевска-Китановска (Скопје).

  „По­ет­ски­от ква­ли­тет на творбите кои ги поминаа првите филтри, беше на очекуваното рамниште. Избраните како најдобри, за­до­во­лу­ва­ат дос­то­инстве­но ни­во на по­ет­ска по­све­те­ност и привлечност, на кои не­ма да ос­тане рам­но­душен ниту обичниот читател, ниту добрите поз­навачи на по­е­зи­ја­та. Избраните стихови прет­ста­ву­ва­ат зна­чаен влог во раз­во­јот на поезијата на балканските простори“, се вели во одлуката на жири комисијата.

  Шестото издание на Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ во Гостивар ќе се одржи на 24 мај, со поетско читање и соопштување на наградените.

  Фестивалот доделува Гран-при, Прва, Втора и Трета награда, Награда за најдобар странски автор и Најуспешна млада искра. Наградите се состојат од плакети и книги.

  Манифестацијата ја организира Здружението за култура и заеднички вредности „Слово 21“ – Гостивар, со поддршка на Министерството за култура, Општина Гостивар и Центарот за култура АСНОМ од Гостивар.

  Поетскиот фестивал се одржува во чест на Денот на сесловенските просветители, светите Кирил и Методиј.

  Gostivarpress.mk е медиумски партнер на фестивалот.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 7 часа

  Официјално: Второто полугодие ќе почне од 1 февруари

  Македонијапред 8 часа

  Да се одложи почетокот на второ полугодие-предлог на Кризниот штаб

  Македонијапред 11 часа

  Состанок на Главниот кризен штаб за почетокот на второто полугодие

  Гостиварпред 13 часа

  Гостивар со 6 нови + на корона и пријавен смртен случај

  Македонијапред 15 часа

  Ковачевски со новата Влада на прием кај Пендаровски

  Гостиварпред 15 часа

  Акција во Гостивар и Тетово: До 400 евра казни за пијани возачи

  Гостиварпред 16 часа

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Македонијапред 17 часа

  Ново поскапување на горивата

  Македонијапред 19 часа

  Четврта сезона на проектот „Ги запознаваме ретките болести“

  Гостиварпред 19 часа

  Во Бигорски почнува Богојавленското празнување, крстот на Водици ќе се положи во Радика

  Македонијапред 21 час

  Избрана новата Влада

  Гостиварпред 21 час

  Временска прогноза за новата работна недела

  Македонијапред 1 ден

  Во изминатото деноноќие регистрирани 1.348 нови случаи на коронавирус

  Македонијапред 1 недела

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 6 дена

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 1 недела

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Кафе бар BABY BLUE во Гостивар блеснува во нов сјај – отворање утре!

  Вестипред 5 дена

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Гостиварпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Гостивар, Бадник 2022 година

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 7 дена

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 2 недели

  Физичка пресметка на ски-терените на Бистра, две лица потешко повредени

  Гостиварпред 2 недели

  „Метафора на слободата“ на Реџепи – инспирација Кејот во Гостивар да стане уметничко катче

  Гостиварпред 1 недела

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 3 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 7 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 12 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена