fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Избрани се поетите финалисти на Меѓународниот фестивал „Литературни искри 2019“ во Гостивар

Објавено

на

Познати се имињата на поетите кои влегоа во финале на годинешново, шесто по ред издание на Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри 2019“ во Гостивар.

Песните пристигнати на конкурсот ги оценуваше жири-комисијата во состав: претседател Виолета Танчева-Златева (поетеса, раскажувач, лектор, член на ДПМ) и членовите: Лулзим Хазири, поет, и Гордана Страшевска, професор по македонски јазик.

Во конкуренција од над 16о поети од земјава и странство, во финалето влегоа: Љубица Шопова (Скопје), Стефан Костоски (Охрид), Димитар Арнаудов (Стојаково), Давче Насевски (Штип), Иван Гачина (Хрватска), Дејан Крстески (Гостивар), Маја Нестороска (Радожда), Ице Беличев (Струмица), Спасија Бежановска (Охрид), Мањола Брахај, (Косово), Никола Наумовски (Куманово), Душица Ристовска (Скопје), Јернеј Кустерле (Словенија), Никола Јовановиќ (Србија), Соња Шијаков (Штип), Славица Гаџова-Свидерска (Битола), Емељ Туна (Скопје) и Емануела Ковачевска-Китановска (Скопје).

„По­ет­ски­от ква­ли­тет на творбите кои ги поминаа првите филтри, беше на очекуваното рамниште. Избраните како најдобри, за­до­во­лу­ва­ат дос­то­инстве­но ни­во на по­ет­ска по­све­те­ност и привлечност, на кои не­ма да ос­тане рам­но­душен ниту обичниот читател, ниту добрите поз­навачи на по­е­зи­ја­та. Избраните стихови прет­ста­ву­ва­ат зна­чаен влог во раз­во­јот на поезијата на балканските простори“, се вели во одлуката на жири комисијата.

Шестото издание на Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ во Гостивар ќе се одржи на 24 мај, со поетско читање и соопштување на наградените.

Фестивалот доделува Гран-при, Прва, Втора и Трета награда, Награда за најдобар странски автор и Најуспешна млада искра. Наградите се состојат од плакети и книги.

Манифестацијата ја организира Здружението за култура и заеднички вредности „Слово 21“ – Гостивар, со поддршка на Министерството за култура, Општина Гостивар и Центарот за култура АСНОМ од Гостивар.

Поетскиот фестивал се одржува во чест на Денот на сесловенските просветители, светите Кирил и Методиј.

Gostivarpress.mk е медиумски партнер на фестивалот.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!