Поврзи се со нас

Гостивар

Изгласан буџетот на Општина Гостивар за 2021-ва година

Објавено

на

Буџетот на Општина Гостивар за 2021-ва година доби зелено светло од Советот на денешната седница.

Општинската каса тежи една милијарда и 120 милиони денари, односно околу 18,3 милиони евра. Споредено со годинава, се бележи зголемување од 4,5%. Предвидени се повеќе пари за капитални инвестиции, изградба на канализации, за заштитата на животната средина, а се воведува и нова програма за поддршка на проекти на Советот на млади.

„Карактеристично за буџетот е зголемување од околу 4,5% во споредба со годинава. Во  основниот буџет пак зголемувањето е 14 %. Важно е да се напомене дека најголемиот дел од инвестициите ќе бидат реализирани токму од основниот буџет, средства што ги обезбедува општината. Ставката за проекти за заштита на животната средина се зголемува за 50%, ќе се реактивира Советот на млади за чии проекти и активности се издвојуваат 1,2 милиони денари. Колку е реален овој Буџет, зборуваат податоците од изминатите три години, со реализација од над 95%.“, искаткан градоначалникот Арбен Таравари.

За буџетот гласаа и советниците од опозициската ДУИ. Тие критикуваа дека се направени нереални финансиски проекции, од кои граѓаните нема да имаат никаква корист. Координаторот на советничката група Шптим Џелили истакна дека сепак гласале за буџетот, за локалната власт да нема алиби за неуспесите, односно да не ја префрла вината кај опозицијата.

„Секоја лоша работа има и по нешто добра. Доброто во овој случај е што ова е последниот буџет предложен од овој градоначалник. Немаме намера да правиме дневна политика, фактите говорат дека оваа власт лошо управува со општината во изминатите три години.“,  изјави Џелили.

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 29 минути

Православен празник во спомен на Светиот апостол Матеј

Занимливостипред 12 часа

Расположението се менува и под влијание на боите

Гостиварпред 15 часа

Матевска: Ние сме единствена земја во светот каде пензионерите протестираат, не се издржува!

Македонијапред 17 часа

Од 1.500 до 3.000 денари месечно државна помош за пензионерите со ниски пензии

Македонијапред 17 часа

Антикризни мерки: За ученици по 20/30 евра месечно, за студенти ваучер за превоз…

Македонијапред 19 часа

МВР трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, објавени фотографија и опис

Македонијапред 20 часа

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 21 час

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 22 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена