Поврзи се со нас

Гостивар

Изгласано: Развојната програма на Гостивар за догодина „тежи“ околу 2,5 милијарди денари

Објавено

на

Советот на Општина Гостивар на денешната седница ја усвои Развојната програма за 2023-та година, која ги содржи планираните проекти и зафати во инфраструктурата, водовод и канализации и образование. Документот беше донесен едногласно, по час и половина дебата во салата.

Советниците од ДУИ излегуваа еден по еден на говорницата и дадоа низа критики, како и предлози за дополнителни проекти.

„За жал, Развојната програма стана клише и се прави иста секоја година. Ако погледнете ќе видите дека проектите во Програмата за 2023-та се идентични со тие за 2022-ра, особено во делот на инфраструктурата. Значи ниеден проект не се реализирал и се префрлаат за наредната година. Дури и редните броеви на проектите се исти. Треба да се внимава, да не се ветува многу, а не може да се исполни.“, нагласи советникот од ДУИ, Азиз Даути.

Спротивно на тоа, од Алијанса за Албанците пак, искажаа пофални зборови за реализирани проекти на општината во градот и во околни места и исто така дадоа неколку свои предлози плус.

Станиша Матески од редовите на СДСМ побара повеќе проекти за децата и за младата популација, као и решавање на инфраструктирни проблеми во населбата Циглана.

„Да има повеќе детски катчиња, игралишта, раззеленување на површини. Во оваа прилика би ја истакнал и потребата за средување во Циглана, таму луѓето живеат како во 17 век, газат во кал и фекалии. Особено итно е потребно да се среди улицата кон училиштето, таму децата поминуваат преку фекалии.“, рече Матески.

Претседателот на Советот, Валбон Лимани побара од советниците да ги достават сите предлози до администрацијата, за да се вметнат во Програмата.

Инаку, Развојната програма на Општина Гостивар за следната година има вкупна финансиска рамка од околу 2,5 милијарди денари.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 5 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена