Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Излезе од печат поетската збирка „Литературни искри“ 2019 Гостивар

Објавено

на

  Една недела пред шестото издание на Интернационалниот поетски фестивал „Литературни искри“ во Гостивар, од печат излезе заедничката збирка на песни од автори, учесници на конкурсот, по избор на жири комисијата. Од над 160 пријавени поети од Македонија и од балканските земји, место во збирката обезбедија 46.

  „Како дел од годинашново жири на Фестивалот, неизмерно сум благодарна за безграничната доверба што ми беше укажана да можам да ѕирнам во интимниот свет на творците и да се нурнам во тоа море од поезија. Во него има и мирни води и длабоки, подмолни струи; и ведри бои, но и темни, неистражени места што плашат со својата таинственост; и разлулеани треви на бистрото дно меѓу кои безгрижно пловат проѕирни риби, но и црни бури што ја брануваат неговата површина… Поетот знае дека, каде и да сме, својот немир го носиме во себе. Не можеме да избегаме од својата болка. Треба да смогнеме сили да ја облагородиме со својата поетска искра, да ѝ вдахнеме надеж. „Кога не видов надеж, / најмногу се надевав“, пее една од нашите поетеси. Штом сме осуденици и вљубеници во поезијата, дури и не е пожелно да избегаме од тагата и безнадежноста – зашто какви поети би биле ако пееме само за радоста? Освен тоа, секој што веќе се испробал во пишувањето знае дека најдобрите, најдоживеаните стихови се испеани кога сме се дружеле со болката, кога таа нѐ допрела со своето слатко-горчливо осило во срцето и го раскрвавило, а секоја капка крв капнала како стих создавајќи ја песната.“, пишува во својот осврт во Збирката, Виолета Танчева- Златева, претседател на Жири комисијата.

  „Горди сме што успеавме низ страниците на оваа збирка поезија да споиме различни поетски изрази, сензибилитет, теми и мотиви, и автори од сите генерации. Особено не` радува таа разноликост и поетска разиграност. Поезијата навистина може се`! Искрено се надеваме дека песните во оваа поетска збирка ќе приредат  уживање и оддишка од секојдневието за секој читател.“, се вели во воведниот дел од книгата.

  Збирката, освен стихови и освртот од претседателот на жири комисијата Танчева-Златева содржи и реферат за Светите браќа Кирил и Методиј, во чија чест се организира фестивалот, напишан од професорката по македонски јазик Габриела Петроска.

  „Солунските браќа Кирил и Методиј имаат значајно и единствено историско-културолошко и исклучително просветителско значење за Европа, светот и Македонија, изразено преку нивните просветителски мисии како поттик на значаен цивилизациски развој. Нема место што не е осветлено од нивните стапки и ниедна итрина не се сокрила од нивната блажена душа, оти на сиот словенски народ скриените тајни преку формата на зборовите им ги открија. Разумно толкувајќи ги – на едни со писмо, на други со поука.“, наведува Петроска.

  МПФ „Литературни искри“ 2019, ќе се одржи на 24 мај во Центарот за култура „АСНОМ“ во  Гостивар, со почеток во 12 часот. Фестивалот го организира Здружението „Слово 21“ од Гостивар

  Нашиот портал Gostivarpress.mk како медиумски поддржувач на фестивалот продолжува да информира околу текот на подготовките и самиот настан.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 7 часа

  Официјално: Второто полугодие ќе почне од 1 февруари

  Македонијапред 8 часа

  Да се одложи почетокот на второ полугодие-предлог на Кризниот штаб

  Македонијапред 11 часа

  Состанок на Главниот кризен штаб за почетокот на второто полугодие

  Гостиварпред 13 часа

  Гостивар со 6 нови + на корона и пријавен смртен случај

  Македонијапред 15 часа

  Ковачевски со новата Влада на прием кај Пендаровски

  Гостиварпред 15 часа

  Акција во Гостивар и Тетово: До 400 евра казни за пијани возачи

  Гостиварпред 16 часа

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Македонијапред 17 часа

  Ново поскапување на горивата

  Македонијапред 19 часа

  Четврта сезона на проектот „Ги запознаваме ретките болести“

  Гостиварпред 19 часа

  Во Бигорски почнува Богојавленското празнување, крстот на Водици ќе се положи во Радика

  Македонијапред 21 час

  Избрана новата Влада

  Гостиварпред 22 часа

  Временска прогноза за новата работна недела

  Македонијапред 1 ден

  Во изминатото деноноќие регистрирани 1.348 нови случаи на коронавирус

  Македонијапред 1 недела

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 6 дена

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 1 недела

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Кафе бар BABY BLUE во Гостивар блеснува во нов сјај – отворање утре!

  Вестипред 5 дена

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Гостиварпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Гостивар, Бадник 2022 година

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 7 дена

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 2 недели

  Физичка пресметка на ски-терените на Бистра, две лица потешко повредени

  Гостиварпред 2 недели

  „Метафора на слободата“ на Реџепи – инспирација Кејот во Гостивар да стане уметничко катче

  Гостиварпред 1 недела

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 3 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 7 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 12 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена