Поврзи се со нас

Гостивар

Излезе од печат тријазичната збирка „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови“

Објавено

на

Деновиве од печат излезе збирката поезија „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови“. Книгата е тријазична и содржи творби од млада поетска генерација (16 до 35 години), а е подготвена во рамки на истоимениот проект на Здружението за култура „КРИК 094“ Гостивар.

„Задоволството да се создаде квалитетна збирка поезија од млади автори, со различен стил и сензибилитет, е навистина големо. Дотоколу повеќе што песните се објавени на македонски, албански и на турски јазик. Сето тоа води кон афирмирање на младите поети, сплотување на различните култури и јазици преку стиховите.“, велат од Здружението.

Во книгата се застапени: Стефан Марковски, Катерина Гогова, Давид Берат, Андреј Ал-Асади, Даниел Ѓорѓески (Гостивар), Бесјона Јусуфи, Мери Берат, Рина Јанкуловска, Мартина Даниловска, Гордана Балеска Трифуноска, Дејан Крстески (Гостивар), Даница Среткоска (Гостивар), Софија Тодороска, Ана Трпевска, Павлина Атанасова, Бериника Арслани (Гостивар), Анастасија Лефкоска (Гостивар) и Рената Пенчова.

Препевот го направија Афродита Џафери и Илкер Јусуф.

Во текот на претстојната недела стихозбирката ќе им биде доставена на застапените поети и поделена во јавни библиотеки.

Проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови“ се реализираше со поддршка на Министерството за култура.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 4 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 6 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Doli nga shtypi përmbledhja poetike tregjuhësh “Penda të reja poetike- Vargjet ndërtojnë ura”

Објавено

на

Këto ditë ka dalë nga shtypi përmbledhja poetike “Penda të reja poetike – Vargjet ndërtojnë ura”. Libri është tregjuhësh dhe përmban vepra të një brezi të ri poetik (nga 16 deri në 35 vjeç), dhe është përgatitur në kuadër të projektit me të njëjtin emër të Shoqatës Kulturore “KRIK 094” Gostivar.

“Kënaqësia për të krijuar një përmbledhje poetike cilësore nga autorë të rinj, me stil dhe ndjeshmëri të ndryshme, është vërtet e madhe. Për më tepër, këngët janë publikuar në maqedonisht, shqip dhe turqisht. E gjithë kjo çon në afirmimin e poetëve të rinj, bashkimin e kulturave dhe gjuhëve të ndryshme përmes vargjeve”, thonë nga Shoqata.

Në libër janë të përfaqësuar: Stefan Markovski, Katerina Gogova, David Berat, Andrej Al-Asadi, Daniell Gjorgjeski (Gostivar), Besjona Jusufi, Meri Berat, Rina Jankullovska, Martina Danillovska, Gordana Balleska Trifunoska, Dejan Krsteski (Gostivar), Danica Sretkoska (Gostivar), Sofija Todoroska, Ana Trpevska, Pavlina Atanasova, Berinika Arsllani (Gostivar),Anastasija Lefrkoska (Gostivar), dhe Renata Pençova.

Përkthyen dhe përshtatën Afrodita Xhaferi dhe Ilker Jusuf.

Gjatë javës që vjen përmbledhja me poezi do t’ju dërgohet poetëve të përfshirë dhe do të ndahet në bibliotekat publike.

Projekti “Penda të reja poetike- Vargjet ndërtojnë ura” u realizua me mbështetje të Ministrisë së kulturës.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена