Поврзи се со нас

Гостивар

Изложба во Гостивар-Убавините на македонските планини преку фотографии

Објавено

на

Во Центарот за култура АСНОМ во Гостивар од денес поставена е изложба на фотографии од Бобан Китановски на кои се претставени убавините на македонските планини. Триесетте изложени фотографии се создадени во тек на планинарски тури на друштвото Трансверзалец-Скопје, во рамки на проектот Предизвик 12 врвови.

„Проектот започна пред 8 години, а идејата како планинарско друштво ни беше да посетиме планини кои не се така посетувани и да искачиме некои врвови од тие планини. Турите ги правиме кружни, трансверзалски, постојано сме на непознат терен и тоа е многу интересно. Потоа, се роди идеја да направиме фотографии од тие ретко видени места и да ги изложиме. Сакаме да прикажеме дел од нашето најголемо богатство, нашите планини и да ги поттикнеме и младите преку овие фотографии да почнат да планинарат“, вели Китановски, кој е член на Трансверзалец.

Овековечувањето на искачувањата и турите на друштвото со фотоапаратот за него е задоволство, особено заради можноста да се пренесат планинарските доживувања до пошироката јавност.

„Кога се работи со љубов ништо не е тешко, јас првенствено сум планинар, но си реков за  нашите преубави планини мора да се остави траен печат, а тоа е фотографијата. Така спонтано се роди идејата за изложба за пошироката јавност, чекори и уживања на врвовите и планините во Македонија.

Изложбата во Гостивар ќе биде отворена до 4 јуни.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена