Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Измама кружи на WhatsApp – не ја отворајте пораката „Adidas“

Многумина корисници на апликацијата WhatsApp деновиве добиваат порака: ,,Адидас донира 3000 бесплатни пара патики и 1800 маици за да ја прослават својата 95-годишнина, а патиките бесплатно можат да се набават на http://www.adidas-neo.club/offer/”.

Ако кликнете на понудениот линк, телефонот целосно ќе се ,,замрзне” и единствен начин за повторно да проработи е присилен рестарт. Но токму тогаш почнуваат проблемите, бидејќи пораката на тој начин почнува да се шири по сите контакти кои што ги имате меморирано во мобилнот телефон.

Од ,,Adidas” уште минатата година предупредија за оваа измама која се шири од 2018 година, не само преку овие апликации, туку се споделува истата порака и преку Вибер, Фејсбук и Твитер.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!