fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Измени во буџетот на Гостивар поради платите на наставниците од основните училишта

Објавено

на

На денешната седница на Советот на Општина Гостивар беше изгласана одлука за донесување на Планот за регионално управување со отпадот, кој се однесува на менаџирањето со депонијата Русино. Беше усвоена и прераспределба на пари во буџетот. Како што појаснија од Секторот за финансии измените се за искористување на вишок средства од плати и надоместоци за капитални трошоци, како и за обезбедување на плати за наставниците во основните училишта.

„Имавме два поводи за донесување на прераспределба на средства. Првиот, општината ги подмири платите за ноември и останаа средства за капитални трошоци. Сите средства што се останати од програмите за плати и надоместоци ги носиме во програмата за изградба и реконструкција на улици и патишта. Што се однесува до втората измена, таа се прави во дотациите поради недостиг на средства за плати на вработените во основните училишта, а вишок на средства кај средните училишта. Тоа значи дека средствата ќе се префрлат од средните за основните уичилишта“, изјави Садри Елези од општинскиот Сектор за финансии и буџет.

Сумата што се префрла од дотациите за средните во основните училишта е 1,5 милиони денари. Во делот на измените за капитални инвестиции се работи за вкупен износ од околу 4 милиони денари.

Од Секторот за финансии нагласија дека техничките подготовки за прераспределбата на парите потребни за платите на наставниците ќе се извршат итно, за да се избегне доцнење во исплатата.

Следната седница на Советот на Општина Гостивар е закажана за 25 декември, кога треба да се расправа за буџетот за 2021-ва година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!