fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Измислена „паметна облека“ која го засилува Wi Fi сигналот и помага за штедење на батерија

Објавено

на

По смарт телефоните, телевизорите и часовниците, на ред да се „опамети“ стигна и облеката. Иноваторите велат дека дојде време, кога онлајн светот не може да се оддели од офлајн светот, а луѓето треба да бидат подготвени за полесно да се прилагодуваат на тековите кои ги налага технолошкиот развој. Дали е навистина така, или сепак со некои работи се оди до бизарност, ваше е да одлучите!

Да се вратиме на паметната облека. Истражувачи од Сингапур тврдат дека измислиле „паметна облека“, која може да ги зголеми сигналите и да заштеди батерија на безжичните уреди, како паметните часовници и слушалките. Изумот го нарекле „метаматеријал“, а функционира на начин што им овозможува на радио брановите (Bluetooth, Wi-Fi) да се преливаат низ облеката помеѓу уредите кои ги носи човекот, наместо да зрачат во сите насоки.

Ова значи дека сензорите и преносливите уреди како „ејпл“ часовниците и безжичните слушалки „ерпод“ можат да воспостават посилна и побрза врска, како и да заштедат енергија, велат научниците од Националниот универзитет во Сингапур.

Еден од истражувачите Џон Хо, изјавил дека блуза направена од „метаматеријал“ ја зголемува брзината на поврзувањето на уредите со Wi-Fi до 1.000 пати. Според него, оваа технологија може да се користи за мерење на виталните знаци на спортисти или пациенти. Исто така, може да ги „задржи“ сигналите посигурни, со пренесување на чувствителни информации близу до телото и подалеку од потенцијални прислушувачи на радио брановите, велат научниците.

Тимот од Сингапур доби привремен патент за материјалот, кој може да се пере, суши и пегла како нормална облека и чини само неколку долари од метар.

фото: Business Insider / Jonathan Loh

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 5 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!