fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Изолацијата поради Ковид ќе се укинува автоматски, без контролни тестови

Објавено

на

Наместо со два контролни негативни теста, како досега, граѓаните од изолација ќе излегуваат автоматски по одреден период, зависно од тоа дали развиле симптоми или не.  Оние кои биле асимптоматски случаи ќе бидат ослободени од решенијата за изолација по 10 дена, а лицата со симптоми по 20 дена. Министерот за здравство, Венко Филипче за ваквите измени во протоколот рече дека се темелат на  истражувања од повеќе релевантни институции.

„Овој нов протокол се темели на опсежни анализи на МАНУ, препораките на СЗО и на Европскиот центар за превенција на болестите. МАНУ направи анализи на над 10 илјади  тестирања. Досегашните сознанија покажуваат дека независно од резултатот на контролното тестирање, не е присутен вирус што е доволно силен да предизвика зараза, по 10 дена кај асимптоматските, а по 20 дена кај оние што развиле симптоми. Оттаму, по овој период, пациентите ќе бидат ослободени од изолација, без контролни тестирања“, рече Филипче.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 3 часа

Презентација во Гостивар – Млеко, месо, риба, мед, ајвар, туршија…како фармерите да ги пласираат дирекно во маркетите

Гостиварпред 3 часа

Состанок во Гостивар – Многу ученици немаат услови да се вклучат во онлајн наставата

Гостиварпред 4 часа

Младинци на плоштадот во Гостивар делеа бесплатни маски и средства за дезинфекција

Гостиварпред 4 часа

Регион на Гостивар има вкупно 89 активно болни со корона, денес потврдени 5 новозаразени и 5 оздравени

Гостиварпред 6 часа

Листа на училишта во Општина Гостивар кои добија согласност за настава со физичко присуство

Вестипред 8 часа

Синдикатот на УПОЗ бара да се повлече одлуката за фиксно работно време

Македонијапред 9 часа

Од утре администрацијата со фиксно работно време од 8 до 16 часот

Македонијапред 10 часа

Владата одобри дневен престој во училиштата и отворање на Дневните центри за лица со попречености

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!