fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Хоби: Изработка на уникатни ножеви | “DGKnives” | Гостивар

Објавено

на

  Најмалку еднаш во денот, секој од нас користи нож. Но, дали некогаш сте се запрашале од што се прави, дали и колку е тежок процесот на изработка, кој нож за која намена е најдобар и слично. На овие и други прашања врзани со ножевите одговара 32 годишниот гостиварец Дане Гаврилоски, изработувач на ножеви со потпис “DGKnives”. Половина живот го посветил на создавањето ножеви, најпрво учејќи ја мајсторијата од својот дедо и усовршувајќи се до најситните детали. Малку необично, но вистинито: Гостивар можеби многу не знае за него и неговите ножеви, но тие се доста барани и познати како квалитет надвор од границите на земјава, во САД, Англија и на Балканот.

  Од каде идејата да се занимаваш со изработка на ножеви?

  -Ножевите отсекогаш ми биле интересни како алатки, кога бев дете дедо ми ми правеше дрвени ножеви, веројатно од таму почна се.

  На 15-16 години почнав да се интересирам како се прават ножевите, да собирам информации, алати и материјали и малку по малку да работам со вистински ножеви, прво да преправам веќе постоечки, па после и сам да ги изработувам.

  Која е процедурата за изработка на еден нож?

  -Сега работам со готови сечива, до пред некое време правев и ножеви со мои сечива, но сега веќе  немам услови за изработка на сечива (недостиг на печка за калење и простор). Кога работам со готово сечиво крајната цена е пониска бидејќи трошам помалку работни часови.

  Прво треба да се дојде до парче челик, челикот треба да се омекне во оган, да се бруси до саканата форма. Грубо да се полира, после тоа се кали во печка, па се стабилизира, после тоа фино се полира и се остри. После тоа се прави одбојник и рачка, па на крај и футрола. Со готовото сечиво се прави одбојник, рачка и футрола.

  Какви материјали користиш за изработка на ножевите?

  -Користам сечива од stainless (не’рѓосувачки) челик и од карбонски челик. Првите ги препорачувам за генерална употреба бидејќи се лесни за одржување, а карбонските ми се омилени, но не се за секого, тие мора да се одржуваат, после секоја употреба се мијат, се бришат детално и се намастуваат за да не фататат корозија. Но, затоа се многу пожилави и полесно се острат. Секако тука се и сечивата од дамаскус кои се препознатливи по шарите.

  Месинг, алуминиум и бронза користам за одбојниците и украсите на рачките.

  За рачките изборот е голем: егзорични дрва, прстени од кожа, рогови од елен, рог од ирвас, рог од бафало, разни синтетички смоли, најегзотичен и најскап материјал за рачка е фосил од мамут.

  Колку ножеви имаш изработено до сега?

  -Повеќе од 150.

  Што треба да знаеме за да избереме квалитетен нож?

  -Пред се` треба да се знае за која намена ви треба ножот. Дали е за лов, дали претежно ќе сече дрво,  дали е за кампување и слично. Од се тоа зависи и големината на ножот, потоа дали ножот да биде од stainless или карбонски челик.

  Кои се според тебе најдобри ножеви кои може да се најдат кај нас и во светот?

  -Најдобри ножеви нема, постојат добри и помалку добри ножеви. Кај нас од познатите брендови се застапени само Morakniv и Victorinox, за другите поголеми брендови нема застапник. Од познатите брендови би ги издвоил Helle, EnZo, BRKT, Spyderco, Benchmade, Fallkniven, Lionsteel….

  Јас работам со EnZo, и ете да речеме дека тој бренд може да се најде кај нас.

  Каде можат читателите на гостиварпрес да ги видат и купат од твоите ножеви?

  -Продавница немам, а нема ни да имам како што стојат работите, добро е тоа што скоро секогаш имам ножеви на лагер дома. Кој е заинтересриан, лесно ќе ме најде.

  Ви благодарам на поддршката и ви посакувам успех на целиот тим на Gostivarpress.mk.

  Gostivarpress.mk

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 7 часа

  Истражувања: Парите може да купат поквалитетен живот, но не и среќа

  Спортпред 9 часа

  Финале во Лигата на шампионите: Реал или Ливерпул, Анџелоти или Клоп?

  Македонијапред 12 часа

  ЗНМ и ССНМ бараат посебно одделение во ОЈО за заштита на новинарите

  Македонијапред 14 часа

  Внимателност заради силното невреме и можни опасни порои викендов, апел од ЦУК

  Гостиварпред 15 часа

  Генерацијата ‘68/‘72 од гимназијата во Гостивар прослави половина век од матура

  Македонијапред 16 часа

  Наталитетот зголемен во земјава, но природниот прираст и натаму негативен

  Спортпред 17 часа

  Во Леуново за првпат во Македонија ќе се одржи трка на терен со пречки „Leunovo OCR“

  Македонијапред 19 часа

  Можно е поскапување на струјата за 10% од јули

  Гостиварпред 1 ден

  Гостиварец пријавил дека бил нападнат во фабрика од колега

  Гостиварпред 1 ден

  Ковачевски: Патот Маврови Анови-Жировница е највредниот инфраструктурен зафат во општината Маврово Ростуше

  Македонијапред 1 ден

  Црвенковски: Потпишувањето Договор за пријателство со Бугарија со таква содржина беше голема грешка

  Гостиварпред 1 ден

  Врачени признанија за особен придонес во работата на ХЕС „Маврово“

  Гостиварпред 2 дена

  Пријавена кражба на автомобил паркиран на улица во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Гостиварпред 2 недели

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 2 недели

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 1 недела

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Гостиварпред 1 недела

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 2 недели

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 1 недела

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Вестипред 2 недели

  Влезниците за КК Гостивар – МЗТ Скопје пуштени во продажба, по иницијатива на поддржувачи на КК Гостивар

  Животпред 1 недела

  ИНТЕРВЈУ со Д-р Виолета Зафировска Николовска, специјалист по семејна медицина

  Гостиварпред 2 недели

  Жена физички нападнала три жени во бутик во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 недели

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 3 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 2 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена