Поврзи се со нас

Гостивар

Извршена е дезинфекција на болницата во Гостивар, ќе се примаат само итни случаи

Како превенција од ширење на коронавирус, согласно владините препораки, во текот на вчерашниот ден беше извршена дезинфекција на сите простории во општата болница „Д-р Ферид Мурад“ во Гостивар.

За да ја намали фреквенцијата на луѓе, а со тоа и ризикот од заболување, во наредниот период во болницата ќе се третираат само пациентите кои имаат итна потреба од медицинска помош, соопштија од управата. Се намалува, исто така и обемот на хируршки интервенции и ќе се изведуваат само итните и недолжни операции.

Болничкото раководство ги повика граѓаните да ги почитуваат препораките за заштита од корона, со цел да се намали можноста од ширење на вирусот.

Инаку, на инфективното одделение во гостиварската болница, има соба за изолација на пациенти, сомнителни на Ковид 19.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 28 минути

Сет антикризни мерки: Сите функционери ќе земаат минималец за април и мај, за работниците во приватен сектор минимална плата ќе исплати Владата

Гостиварпред 45 минути

Хуманитарните пакети во Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше ќе ги делат само обучени лица

Гостиварпред 1 час

Во Гостивар вкупно се направени 40 тестови за корона, нови позитивни случаи нема

Вестипред 5 часа

Околу 1.200 матични лекари вклучени во откривање и следење на пациенти со корона

Македонијапред 6 часа

Дозволено половина час шетање на кучињата за викенд полицискиот час

Здравје и убавинапред 19 часа

Зошто е добро да правите склекови

Гостиварпред 20 часа

Гостиварските угостители бараат државна помош во спротивно ќе мора да отпуштаат вработени

Гостиварпред 23 часа

Кризниот штаб во Гостивар бара банките и дуќаните каде има гужви да спроведат поголем ред

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!