Лук

Лук

Многу лековити својства се припишуваат на лукот. Го нарекуваат природен антибиотик, средство за прочистување на дишните патишта, моќна билка со антиканцерогено и антиинфламаторно дејство што ги потиснува габите и одредени вируси.

Содржи алицин, кој ги уништува респираторните инфекции, а многу студии покажаа дека тој е ефикасен помагател во чистењето на белите дробови кај луѓето што пушат, но и поранешни пушачи.

Лукот им дава вкус на многу јадења, а има најмногу лековити својства кога се јаде суров. Сепак, имајте на ум дека поголеми количини лук не се препорачуваат за луѓе кои имаат проблеми со желудникот и дигестивниот систем.

Ѓумбир

Ѓумбир

Многу лековити својства го красат и ѓумбирот. Го зајакнува имунолошкиот систем, го подобрува варењето на храната, ја намалува подуеноста, ги намалува воспалителните процеси во телото и ги отстранува токсините од белите дробови и остатокот од телото, поради што се препорачува за (поранешни) пушачи.

Иако овој туберозен корен со арома на лимон потекнува од Југоисточна Азија, во последниве години тој е сè поприсутен на нашите трпези. Најчесто се користи за правење чај или додаток во здрави пијалоци, а може да се користи и како зачин во солени и слатки јадења.

Ѓумбирот е многу силен. Не треба да јадете повеќе од парче ѓумбир со големина од околу два сантиметри дневно. Ако не сте сигурни за точната доза, консултирајте се со вашиот лекар или нутриционист.

Куркума

Куркума Вклучете ја куркумата во вашата исхрана, без разлика дали имате при рака свежи клубени или во прав. Некои студии покажаа дека овој растителен вид од семејството ѓумбир го подобрува чистењето на белите дробови од штетни материи како резултат на пушење или живеење во загадена област. Покрај тоа, ги спречува респираторните заболувања.

Куркумата традиционално се користи за курие и други индиски јадења, подготовка на златно млеко и разни здрави смути. За да уживате во антиинфламаторните придобивки од куркумата, измешајте ја со малку црн пипер.