Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Јадете пиперки – полни се со А, Ц и Б6 витамини

Објавено

на

 

Во светот се одгледуваат педесетина видови на пиперки. Сите тие содржат корисни елементи за човековото здравје, а имаат ниска калорична вредност.

Зошто да јадете пиперки? Без разлика дали е жолта, зелена, црвена, дали е бабура, лута или блага, пиперката помага во одржување на здрав организам. Богата е со витамин Ц, и можеби ќе звучи чудно, но го содржи двојно повеќе отколку лимонот или портокалот. Исто така, содржи доста калиум, на кого му се препишува диуретско и антиканцерогено дејство. Витаминот А кој го има во голема концентрација е добар за очите и видот, додека Б6 помага во намалување на нервозата, стресот, го смирува организмот и го поттикнува лачењето на „хормот на среќата“.

Пиперката ќе ви помогне и во лекувањето на алергии, анемија, астма, артеросклероза, ангина пекторис и дијабетес. Го подобрува апетитот, ја поттикнува работата на желудникот и корисна е во борбата против хемороиди. Поради ниската калорична вредност, се препорачува и при диети.

Причини да јадете пиперки има многу. Сепак, за да почувствувате вистински благодет од нив мора да ги имате  редовно на вашето мени.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 2 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Долга традиција на незаменлив вкус, „Ла Шишко“ со нов локал во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Гостиварпред 3 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 2 дена

Денес се слави Петровден

Рецептипред 3 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец пријавил уцена со фотографија на малолетната ќерка на социјални мрежи

Гостиварпред 3 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Вознемирувачки случај во гостиварско-Татко си ги нападнал ќерката и синот

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена