Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

  • Дата: 11/03/2018

Јадете тиква во борбата против целулит, реума, воспаление на бубрези

Тиквата е благ зеленчук, многу корисен за човечкиот орканизам. Се смета за драгоцен извор на виталност и здравје.
Ако мачите мака со целулит, тиквата може да ви помогне да се изборите со него. Таа е богата со калиум, а калиумот ги исфрла непотребните течности од телото. Во 100гр тиква има 250 милиграма калиум. Од овој драгоцен минерал, корист имаат оние кои се занимаат со спорт, затоа што благотворно делува на мускулната маса.

Тиквата се препорачува на луѓе кои имаат реума, воспаление на бубрези и проблеми со мокрење. Портокаловата смеса на тиквата е богата со витамини, минерали и хранливи влакна кои се потребни на оранизмот. Лесно се вари и затоа може да ја јадат и оние кои имаат проблеми со желудникот. Тиквата содржи витамин А кој ја подмладува кожата и го подобрува видот.
Тиквата може да се користи како додаток во сите главни јадења и десерти. Од тиквата може да се направи и вкусно слатко со лимон и ореви.

 

Оставете коментар

Вашата Емаил адреса нема да биде објавена.Задолжителните полиња се означени *

*