fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Јакупи: Гостиварската болница има доволно легла, лекови и кислород во ковид центрите

Објавено

на

Актуелно на инфективното, интерното и одделението за неврологија кои се ковид центри во општата болница „Д-р Ферид Мурад“ во Гостивар, хоспитализирани се вкупно 54 пациенти, информираше директорот Јакуп Јакупи. Слободни легла има, а капацитетите според потребата ќе се прошируваат, ниту еден пациент нема да остане незгрижен, вели Јакупи.

„На чекор пред есенскиот ковид бран извршивме некои подготовки, најпрво пренаменивме дел од интернистичкиот оддел и интензивно во ковид центар. Потоа како што растеа бројките тој капацитет се исполни и најдовме алтернативно решение, односно се пренамени одделението за неврологија, каде обезбедивме дополнителни 15 кревети. За сега болничките капацитети се стабилни, вкупно раполагаме со 83 легла, од кои 54 се исполнети. На интерно се хоспитализирани 24 пациенти, на инфективно 21 и 9 на неврологија. Сите се третираат по соодветните протоколи од Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести. Болницата е снабдена со сите потребни лекови кои се во протоколите за лекување на ковид“, изјави директорот Јакупи.

За да нема застој во грижата за пациентите, реорганизација се прави и со здравствениот персонал, со оглед дека заразени со коронавирус има и меѓу медицинарите.

„Се појавија повеќе случаи на заразени меѓу медицинскиот персонал. Но, се обидуваме, како што се потребите да го распределиме медицинскиот кадар, затоа што секој ден треба да реагираме адекватно и соодветно каде што има потреба. И со средно медицински персонал и со транспортери, за лекари да не зборуваме, затоа што треба да ги покриеме потребите на пациентите 24 часа.“, рече Јакупи.

Девет месеци болницата во Гостивар ја води битката за ковид пациентите од гостиварскиот регион на кои им е потребна хоспитализација. Се појавувале различни ситуации и проблеми. Како прв човек на установата Јакупи апелира на поголемо трпение и внимателност од граѓаните, особено од семејствата на пациентите, кои кога доаѓаат пред ковид центрите го ризикуваат и сопственото здравје.

„Пациентите кои лежат во ковид центрите навистина носат голем психички товар, и кога за нешто реагираат ние ја разбираме нивната реакција и стрес, но би ги замолил нивните блиски, семејствата да бидат повоздржани, да имаат трпение и да не остават да си ја вршиме нашата работа така како што треба. Молбата е да не доаѓаат во болницата и да чекаат пред влезовите на ковид центите затоа што така и ризикот од зараза за нив е голем, притисокот врз персоналот е голем, а тоа е еден вид притисок и врз нивните блиски, тоа се пациенти кои треба да мируваат“, апелираше Јакупи.

Според последните податоци од Министерството за здравство, активно заразени со коронавирус на гостиварското подрачје се 982 лица.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 5 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!