Поврзи се со нас

Гостивар

Јакупи: Во модуларната болница имаме 12 пациенти, трагедијата во Тетово ги вознемири, но немаше паника

Објавено

на

  „Трагичниот пожар во Тетово се разбира дека ги вознемири и уплаши пациентите во нашиот модуларен центар, но не се создаде некоја сериозна паника. Бев дежурен таа вечер. Никој не побара да биде префрлен на друго одделение или да го напушти ковид центарот. Ние правиме се‘ што е во наши можности да им покажаме на хоспитализираните дека тие тука се безбедни и згрижени и во смисла на медицинскиот персонал и објектот. Објектот е добро испланиран, има три влеза, широки прозорци и врати, прозорците се поставени ниско. Како болница секогаш сме имале и имаме доволно средства за дезинфекција, скафандери, заштитни мантили и друга опрема, лекови, доволно кислород и во тој поглед сме биле во секој момент покриени. “ рече денес директорот на гостиварската општа болница, Јакуп Јакупи запрашан дали трагедијата во соседниот град се одрази врз пациентите кои се лекуваат во модуларната болница во Гостивар, со оглед дека се работи за објект од ист тип.

  Во модуларниот ковид центар во Гостивар на лекување се 12 пациенти. „Половината ги третираме за постковидни компликации, останатите кои се со активен позитивен ковид статус добиваат повремена кислородна поддршка. Значи таму се згрижен пациенти во релативно добра општа состојба. “, информира Јакупи.

  Кобната вечер кога изгоре ковид центарот во Тетово, гостиварската болница испратила три медицински тима на помош на колегите. Дополнително се направиле и подготовки во ковид одделенијата, за прием на пациенти од Тетово, но таква потреба немало.

  Во однос на прашањето околу присуството на роднини во собите на хоспитализирани пациенти со ковид Јакупи рече:

  „Посети на пациенти не се дозволени, а ако некој преку прозорец или на било кој друг начин влегол внатре, тоа е на негов сопствен ризик. Да, се случувало член на семејство да биде покрај пациент, но еве да кажам пример што лично сум го видел кога поради професионални обврски со соодветна заштитна облека, сум влегол во модуларната болница. Видов дека ќерка седи со пациент, со својата мајка. Кога прашав како и зошто, тоа било така, затоа што и самата ќерка била позитивна, но со благи симптоми во добра состојба, па помагала на мајката. При тоа, секако исклучиво во соодветна заштитна облека.“

  Директорот додаде дека модуларната болниц и инфективното одделение се обезбедуваат во координација со Одделението за внатрешни работи Гостивар со кои се во секојдневна комуникација, а полицајци патролираат и преку ден и навечер.

   

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 25 минути

  Филипче: Од утре почнува вакцинацијата со трета доза против ковид-19

  Здравје и убавинапред 3 часа

  Чај од лешник – истакнат во народната медицина, еве за што помага

  Македонијапред 5 часа

  Недела неработен ден, наверојатно по завршување на изборите

  Гостиварпред 5 часа

  19 казни за брзи возачи на подрачјето на Гостивар

  Занимливостипред 18 часа

  Во САД се планира изградба на пустинска еко-футуристичка метропола – ТЕЛОСА

  Гостиварпред 19 часа

  „Гостивар, семеен град“- работилница на Форумот на жени на ДУИ

  Гостиварпред 19 часа

  Во возило што го управувал гостиварец пронајдени мигранти од Сомалија, Сирија и Пакистан

  Гостиварпред 20 часа

  Партиите во Гостивар се обврзаа дека ќе го слушаат гласот на младите

  Гостиварпред 21 час

  Ковид извештај:17 починати во последно деноноќие, пријавени и 3 смртни случаи од претходно

  Гостиварпред 23 часа

  Младински форум на ДУИ во Гостивар постави фотографии со кучиња во малиот парк

  Македонијапред 23 часа

  78% од новите случаи и 80% од хоспитализираните со ковид се невакцинирани-анализа на МЗ

  Гостиварпред 1 ден

  Делегација на Сојузот на турски општини во посета на Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Апсења во Гостивар, 4 млади завршиле во станица

  Македонијапред 2 недели

  МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

  Гостиварпред 2 недели

  Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

  Гостиварпред 2 недели

  Починатото лице на 23 години од Гостивар немало хронични болести и не било вакцинирано против ковид

  Гостиварпред 1 недела

  Бојкот на наставата по турски јазик во гимназијата во Гостивар: „Затворањето на паралелката е дискриминација“

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Во Маврово Ростуше поднесени 2 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварец ја нападнал сопругата додека биле на гости кај роднини

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар лишен од слобода угостител во чиј локал имало гости без сертификат за вакцина

  Локални избори 2021пред 2 недели

  СДСМ и ВМРО ДПМНЕ без кандидати за градоначалник во Гостивар, Матески и Димовски носители на листите

  Гостиварпред 2 недели

  Дискусија во Гостивар: Пандемијата ги погоди угостителите, занаетчиите, бизнисите…

  Гостиварпред 2 недели

  Модуларната болница во Гостивар привремено ќе се затвори

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварско-Две лица приведени за кражба, физички напад поради недоразбирање во сообраќај

  Гостиварпред 4 дена

  Гостиварец се нафрлил врз сопругата, во нападот учествувале и неговите сестри и мајка

  Гостиварпред 1 недела

  Физички напад во казино во Гостивар, приведени 2 лица

  Спортпред 4 недели

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 4 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 4 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 5 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 7 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 8 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!