Поврзи се со нас

Вести

Јапонка 17 години си ја пушта косата, стигнала до должина од 213 сантиметри

Објавено

на

Јапонката Рин Камбе веќе 17 години ја пушта својата коса и сега таа е толку долга што на жената ѝ требаат два часа за да ја исуши по капење.

Нејзината коса, според наводите денес е долга 213 сантиметри, а жената која е на почетокот од петтото десетлетие од својот живот, и не планира да ја скрати. Таа вели дека често мора да ја врзе косата во пунџа за да ја крене од подот, бидејќи ѝ е многу тешко да ги извршува секојдневните обврски со пуштената коса. За миење на косата ѝ треба повеќе од еден час, за сушење – двојно повеќе, а иако успева да ја врзе во пунџа за само десет минути, често мора да ја менува положбата на пунџата во текот на денот, бидејќи косата ѝ е толку тешка што жената често има и главоболка.

– Ако ја пуштам косата, имам проблеми речиси со сѐ што правам, па лесно и се сопнам. Не можам ни во тоалет да одам, а камоли да се пресоблечам или да седнам да јадам, вели Рин.

Таа додава и дека косата ја мие двапати неделно.

– Тоа е цел еден третман, и после миењето, ја сушам косата… Ми треба еден час да ја измијам, па правам третман и масажа, па два часа таа се суши, па следи негата и чешлањето. Давам сѐ од себе да не ја оштетам косата додека ја мијам… Чувствувам дека мојата коса е мојот скапоцен партнер во животот. Таа продолжува да расте секој ден!, вели Јапонката.

Првото прашање на луѓето е – дали нејзината коса е вистинска?

– Кога ќе се увератат дека е  – тоа е најголемиот шок и воодушевување!, вели таа.

Претходно, на почетокот на ова илјадалетие, Рин работела како танчерка, со куса, „боб-фризура“. Тогаш решила да ја пушти косата бидејќи кусата не ѝ изгледала доволно оригинално и впечатливо. Интересно е и тоа што со својата фризура сака да испрати една важна порака – да ја истакне јапонската култура, и да ја направи што попрепознатлива, бидејќи традиционално, долгата коса е симбол на јапонските принцези.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 2 часа

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 3 часа

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 5 часа

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 5 часа

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 7 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 8 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 9 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 11 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 13 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 14 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 1 ден

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 1 ден

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Што, како, каде?!пред 1 ден

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 6 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 4 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена