Поврзи се со нас

Гостивар

Јапонскиот Амбасадор во Гостивар на церемонија по повод донација и проекти

Објавено

на

Амбасадорот на Јапонија, Хиронори Савада, придружуван од сопругата, денеска беше во посета на Гостивар и во Општата болница присуствуваше на церемонија по повод затворањето на проект во рамките на Јапонската програма за мали проекти (GGP), заедно со директорот на болницата, Јакуп Јакупи и градоначалникот, Арбен Таравари.

Настанот беше организиран во знак на благодарност за донацијата од медицинска апаратура во вредност од над 60.600 евра.

„Драго ми е дека во текот на минатата година со донираниот дигитален рентген апарат беа извршени 8.000 прегледи на пациенти, скоро половина од вкупниот број пациенти прегледи на радиологија во Гостивар. Со оваа донација Јапонија помогна да се пружи итна медицинска помош и рентген на белите дробови на пациентите со ковид-19, бидејќи болницата беше и регионален ковид центар за над 150.000 пациенти. Од 2021-ва година ковид 19 е меѓу главните причини за морталитет во Северна Македонија, па јапонскиот народ е горд што помага граѓаните да имаат подобри здравствени услуги. Тоа го правиме во рамки на Јапонската програма за мали грантови. Од 1996-та година Јапонија поддржува проекти во здравство, образование и животна средина. Досегашната јапонска поддршка е во вкупна вредност од 8,5 милиони евра за 151 проект, од кои пет во Општина Гостивар во вредност од 233.000 евра.“,  изјави Амбасадорот.

Преку јапонска донација Одделот за радиологија доби нов современ дигитален печатач за радиографија, со што се зголеми квалитетот на работата.

„Донацијата ја добивме пред година и половина, токму кога беше најпотребно, апаратот ни излезе многу во пресрет и ние успешно го употребувавме. Поради ограничувањата од пандемијата не можевме да одбележиме настан за донацијата и затоа го правиме ова денес. Благодарни сме на Амбасадорот и на јапонскиот народ за донацијата, ќе продолжиме да го употребуваме за да пружаме добра услуга на пациентите“, рече Јакупи, кој на Амбасадорот Савада му врачи Благодарница и симболичен подарок.

Градоначалникот потсети дека Јапонската Амбасада поддржала и други проекти на гостиварското подрачје.

„Се работи за три проекти кои се помогнати од Јапонската Амбасада. Еден објект во Вруток кој го користат планинарските друштва, медицински апарат во Здравствениот дом во Чегране и рентген апарат за болницата, еден од најдобрите кои постојат во установата, а е дониран после потпишувањето на Меморандум со Општината. Сакам да им се заблагодарам на Амбасадорот и јапонскиот народ и во оваа прилика да ги спомнам карактеристиките кои го краста оовј народ, а тоа се пријателството и алтруизмот“, рече Таравари.

Денешната посетата на Гостивар Амбасадорот Савада ја почна од општината, со средба во градоначалничкиот кабинет.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Што, како, каде?!пред 54 минути

30 гратис влезници за концертот на Харис Џиновиќ во Европа Гарден

Гостиварпред 2 часа

Денови на жалост во Маврово Ростуше и парична помош за погодените од земјотресот

Гостиварпред 4 часа

Таравари: До утре се‘ ќе биде јасно, со Владата сме скоро синхронизирани

Македонијапред 5 часа

Минималецот во март околу 20.500 денари, има пари и за раст на платата на административците за 2.000 денари-вели Бектеши

Гостиварпред 7 часа

Напад во угостителски објект во Чегране

Гостиварпред 7 часа

Пожарникари од Гостивар заминуваат на помош во Турција

Гостиварпред 8 часа

Приведен крадец од Гостивар, одземената „априлија“ вратена на сопственикот

Македонијапред 9 часа

Аплицирање за субвенции за струја до крај на февруари

Гостиварпред 10 часа

Судењето за „Ласкарци“ одложено, вештото лице не дојде на рочиште

Гостиварпред 10 часа

Учениците и наставникот го напуштиле подрачјето погодено од земјотресот и се на пат кон Анкара

Вестипред 11 часа

Почина инструменталистот и композитор Милан Завков

Гостиварпред 12 часа

Добридол денес ќе биде без струја

Вестипред 12 часа

Нов земјотрес од 5,6 степени по Рихтер ја погоди Турција

Македонијапред 2 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 1 недела

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 5 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 5 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 2 недели

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 1 недела

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 1 недела

Горивата со повисоки цени од полноќ

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорката на САД Агелер во Гостивар: Приоритети-ЕУ, борба против корупција и економски можности

Гостиварпред 1 недела

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена