Поврзи се со нас

Гостивар

Јавното осветлување во Гостивар оди под концесија, дебата во Советот

Објавено

на

На денешната седница на Соетот на Општина Гостивар беше усвоено предлог решение за избор на најповолна понуда за давање под концесија на јавното осветлување, тема која отвори дебата меѓу советниците. Претставник на локалната самоуправа образложи дека се работи за повторување на решението поради тоа што Државната комисија за жалби по јавни набавки го вратила предметот на повторно постапување и дека со давањето под концесија, јавното осветлување ќе се модернизира, а општината ќе заштеди околу 350.000 евра на годишно ниво.

„Ќе добиеме модерно јавно осветлување, операторот ќе инвестира во штедливи светилки со што помалку ќе се троши електрична енергија, а од наплатата општината ќе има 15% провизија. Заштедата за општината на годишно ниво би била околу 350.000 евра“, рече Башким Асани од општината.

Од советничката група на ДУИ, кои во гласањето беа воздржани, прашаа што конкретно компанијата ќе направи и дали има гаранција дека ќе обезбеди непрекинато јавно осветлување истакнувајќи дека во делови од градот и околните населени места често има проблеми. Советникот Лек Далипи од говорницата реагираше дека наведената фирма е речиси непозната и изрази сомнеж околу исполнувањето на нејзините обврски како концесионер.

„Малку информации може да се најдат за фирмата онлајн, јас се потрудив од свои контакти и дознав дека ја води електроинженер и дека во Струга добро ја врши работата. Но, сепак Гостивар е подалеку и не знаеме дали таа фирма што е од Струга ќе може во секое време да реагира овде во Гостивар, при потреба. Немаме информации ни колку вработени има.“, рече меѓу другото Далипи.

Со донесеното решение за избор на најповолна понуда, по истекот на роковите за жалба, градоначалникот се овластува да потпише договор за концесионерство со избраната компанија.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 5 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена