fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Јазовец, срна, мечок и се разбира рис – Нова галерија од животинскиот свет на НП Маврово

Објавено

на

Националниот парк Маврово објави нова восхитувачка галерија на слики од богатиот животински свет на паркот, уловени со фото замка камери.

Интересен е и самиот начин на фотографирање. Таканаречените фото замка камери поставени се на повеќе локации низ паркот, целосно се во мирување, а се активираат, односно фотографираат штом има движење пред нив. Бидејќи вештачката интелигенција не може да разликува, реагира на било какво движење, фотографиите кои се прават се повеќе изненадуваат со разновидниот животински свет. Радува и фактот што скоро на секоја објавена галерија на НП Маврово, може да се забележи балканскиот рис.

Фотографиите се сопственост на НП Маврово и Македонското еколошко друштво (МЕД).

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!